Editia 8171 - 26 apr 12:58

Petrolul revine în luptă

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 26 aprilie 2010

În liga a doua de fotbal s-a consumat etapa a 26-a. În prima serie, liderul de necontestat al clasamentului, Victoria Brănești a suferit a doua înfrângere din retur și a treia din campionat, în fața tulcenilor de la Delta

În liga a doua de fotbal s-a consumat etapa a 26-a. În prima serie, liderul de necontestat al clasamentului, Victoria Brănești a suferit a doua înfrângere din retur și a treia din campionat, în fața tulcenilor de la Delta. Cu toate acestea Victoria Brănești conduce cu 6 puncte avans în fața „Găștii nebune" care a câștigat la scor în compania rezervelor formației dina-moviste. Petrolul Ploiești vine tare din urmă reușind o victorie cu 2-0 la Galați, unde pe finalul meciului s-au produs unele incidente. În minutul 86 gazdele, nemulțumite de faptul că arbitrul nu i-a dat galben lui Oprița la un henț clar, au vrut să părăsească terenul. A surprins rezultatul de la Stejaru unde Săgeata, multă vreme aspirantă la primele locuri, a cedat pe propriul teren în compania unei formații care se zbate în nisipurile mișcătoare ale retrogradării, FC Botoșani. În seria a II-a, cea mai mare surpriză a fost remiza albă de la Tg. Mureș unde formația pregătită de Cosmin Bodea, cu toate că a jucat o a doua repriză în superioritate prin eliminarea a doi jucători de la formația din Șimleu, nu a reușit să înscrie. Echipa din Trivale a avut emoții atunci când echipa din Covaci a deschis scorul în minutul 4. Și-a revenit și a câștigat în final cu 4-2. Diferența față de liderul seriei este de 5 puncte, dar cei de la FC Argeș speră s-o recupereze pentru că după revenirea lui Penescu, acesta nu se gândește decât la promovare. Rezultate Seria I: CSM Rm. Sărat - Concordia Chiajna 2-3 (1-2), Ungureanu (40 și 72) / Duru (23), Fl. Dumitru (45) Pană (77). Delta Tulcea - Victoria Brănești 3-1 (1-0), Postelnicu (31), Mărginean (78), Costescu (88) / Olariu (54). Dunărea Galați - Petrolul Ploiești 0-2 (0-1), Benga (45), Vlad (90). Tricolorul Breaza - Dunărea Giurgiu 3-1 (2-1), Turiac (21 și 26), Răuță (75) / Banaru (13); FCM Bacău - FC Snagov 2-4 (2-2), Doboș (31), Răduțoiu (36) / Ene (21 și 70), Dinu II (23), Rădulescu (67). Săgeata Stejaru - FC Botoșani 0-1 (0-0), Boghian (55); Dinamo II - Sportul 0-4 (0-1), Curelea (30 și 77), Ferfelea (63), Irimia (75). Steaua II - Gloria Buzău 1-0 (0-0), Bicfalvi (60). Rezultate Seria a II-a: FC Argeș Pitești - Fortuna Covaci 4-2 (0-1), Voiculeț (48 și 83), Dulcea (55), Tameș (87) / Lungu (4), Dârvaru (89). FCM Tg. Mureș - FC Silvania Șimleu 0-0 Cartonașe roșii: Petcuț (47 pentru proteste), Ianc (73 pentru cumul de avertismente) ambii de la Silvania. Gaz Metan CFR Craiova - FC Baia Mare 1-0 (1-0), Niță (24). Minerul Lupeni - FC Bihor Oradea 1-1 (0-0), Pepenar (53) / Lambor (59). Arieșul Turda - CSM Rm. Vâlcea 1-0 (0-0); Mureșul Deva - Dacia Mioveni 0-1 (0-1), Enache (19); Drobeta Tr. Severin - UTA Arad 0-3 (W0). „U" Cluj - Jiul Petroșani 3-0 (W0).