CROSUL „ALEARGĂ TU PENTRU EI”

Peste 75.000 de euro strânşi pentru pacienţii îngrijiţi de Hospice

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 12 iulie 2023

Peste 700 de persoane au alergat, în weekend, pentru EI, pacienţii îngrijiţi de Hospice, la cea de-a 15-a ediţie a crosului caritabil organizat de Fundaţie în acest weekend, pe Aleea de Sub Tâmpa. În urma evenimentului s-au adunat peste 75.000 de euro, care vor fi folosiţi pentru serviciile gratuite de care beneficiază pacienţii Hospice.
Cea mai populară cursă a crosului a fost Cursa de 2 km, care a numărat aproape 240 de concurenţi la start. O cursă extrem de disputată a fost şi Cursa de 10 km, unde s-au întrecut 143 de concurenţi.
Au fost şi două curse care au urcat pe Tâmpa, urmând un traseu de trail. Celelalte curse ale crosului au fost de 4 km, Ştafeta de 6 km şi Cursa Copiilor, unde peste 100 de copii s-au întrecut şi au fost premiaţi la linia de finish. Cea de-a 15-a ediţie a crosului Aleargă TU pentru EI i-a adus la start şi pe pacienţii HOSPICE Casa Speranţei, care au pornit într-o cursă simbolică, alături de rude şi de o parte dintre specialiştii fundaţiei.
Alţi peste 1300 de alergători din toată ţara, dar şi din multe alte ţări din lume au alergat în cursele virtuale, în care au strâns mulţi kilometri, ce vor fi echivalaţi cu câte 1 euro fiecare de către sponsori.
Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Primăriei Braşov, Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sporturi Montane, Serviciul Salvamont Braşov.