Peste 350 de competitori la primul triathlon metropolitan

Autor: Adina CHIRVASĂ

Publicat la 30 iulie 2013

1.500 m înot, 44 km ciclism, 9 km alergare – la proba olimpică

International Metropolitan Triathlon& Crosul Metropolitan Braşov au adus la start, duminică, 350 de competitori din ţară, dar şi din străinătate. Evenimentul a cuprins un concurs de triatlon care a presupus parcurgerea a trei probe: înot, ciclism şi aler­gare, programate în zona metropolitan Braşov (Codlea, Vulcan, Cristian, Râşnov, Braşov). Concurenţii au fost împărţiţi în două grupe, concursurile desfăşurându-se pe distanţe diferite, atât la individual, cât şi la ştafete. Proba de sprint a constat în 500 m înot, 28 km ciclism şi 4,5 km alergare, în timp ce la proba olimpică distanţele au fost: 1.500 m înot, 44 km ciclism, 9 km alergare. „A fost o competiţie reuşită, desfăşurată pe un traseu spectaculos. Am fost sprijiniţi de toate autorităţile locale şi judeţene, de Poliţie, de Jandarmerie, de parteneri şi 150 de voluntari. Este un eveniment pe care dorim să-l permanentizăm şi care să contribuie la imaginea Braşovului ca şi Capitală Verde a României, triatlonul fiind un sport care promovează în rândul tinerilor mişcarea în  aer liber ca şi primă condiţie a unei vieţi sănătoase”, a declarat Alexandru Enache, unul dintre organizatorii competiţiei. Evenimentul a fost organizat de Asociaţia „Şapte Scări” Braşov şi Asociaţia „Pegas Triatlon Club” Bucureşti.

Câştigătorii
Concursul individual al probei olimpice a fost câştigat de Balogh Bence, urmat de Alex Molnar Diaconu şi de David Hanko, în timp ce la ştafetă s-a impus Tyr Team, pe locul secund a fost Isostar, iar pe trei s-a clasat Tri-Aluta Team I (toate din România). Apoi, la proba de sprint, pe primele trei poziţii au fost, în ordine, Daniel Attila, Sorin Boriceanu şi Radu Costin Marga, în timp ce la ştafetă, pe podium au urcat Tri-Aluta Team II, Sponser Team şi Lotusbike Time Trial Running (toate din România).