banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8687 - 24 iun 05:29

Pentru cine vrea, 4 luni de armată

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 21 iulie 2025

Pentru cine vrea, 4 luni de armată

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, anunţă mai multe modificări la Legea apărării naţionale, una dintre acestea vizând voluntariatul în serviciul militar: 4 luni de pregătire, plătite, după care toți vor deveni rezervişti pentru Armata Română, chiar angajaţi dacă doresc. 
„Toate ţările europene şi-au schimbat în ultimii ani politica de a-şi pregăti populaţia pentru apărare. Noi avem pentru a treia oară pe circuitul interministerial – că s-au tot schimbat guvernele – două proiecte importante: mai multe modificări la Legea apărării naţionale şi o modificare la Legea pregătirii populaţiei pentru apărare şi vom crea un cadru pentru încă o formă de voluntariat militar, voluntari în termen. Vor fi nişte sesiuni de pregătire de patru luni de zile şi apoi va fi o nouă parte de rezervă pentru Armata Română, pentru că partea de rezervişti a îmbătrânit şi noi ne înzestrăm, ne pregătim”, a declarat Ionuţ Moşteanu.
Potrivit ministrului, proiectul de lege are rolul de a-i determina pe tineri să se apropie de Armată, iar cei care vor dori să devină militari vor avea şansa de a rămâne în sistem. „Există armata permanentă, care e foarte bine pregătită, oameni foarte buni şi mulţi tineri care intră în sistem şi asta mă bucură foarte tare, însă e nevoie să extindem această bază, să ne uităm şi la ce se întâmplă peste 10-15 ani, pentru că degeaba ne înzestrăm şi ne echipăm şi luăm tot felul de echipamente, nu numai noi, toate ţările NATO, dacă nu o să aibă cine să apese pe buton”, a adăugat ministrul.
Moşteanu arată  că nu susţine ideea introducerii serviciului militar obligatoriu: „Eu cred că nu e nevoie de serviciul militar obligatoriu, cred că e nevoie de o armată profesionistă, bine profesionalizată, bine înzestrată, bine motivată şi, pe lângă asta, o rezervă voluntară consistentă. Şi asta cred că ar funcţiona foarte, foarte bine pentru viitor”. Potrivit ministrului Apărării, rezerva voluntară a României numără aproximativ 4.700 de oameni, în timp ce rezerva operaţională „e o cifră care nu e publică pentru nicio armată din lume”.

 

+4 -4

Comentarii

'Gigel'

2025-07-28 19:58:46


'E un mister de ce asta si alte lucruri nu s-au facut cu mult timp in urma.'

'Popa Șapcă'

2025-07-21 16:49:23


'Latră și doar latră. Ce-ar face ei, ce-ar mai ,,omorî\" ei la ruși. De la tastatură. Prăpăd ar face. Tremură nu doar rușii ci și chinezii și nord coreenii. '

'Willy'

2025-07-21 14:06:06


'Dupa cum lesne se poate observa iarasi a aparut latraul putinist. Acum cu alt nume. Si eu care ma bucuram crezand ca l-a luat Putin la oaste ca sa mai fure si el ceva, ca sa mai faca si el ce stie sa faca rusul de sute de ani: crime, violuri, jafuri, betii etc.'

'Popa Șapcă'

2025-07-21 10:36:36


'Cand le scrii adevarul trotinetarilor parțial eclozați ești putinist, esti „barbu...” ești tot ceea ce le trece prin tigva lor seacă. Unul nu prezintă contra-argumente. Ăștia sunt mai scârbavnici decât foștii propagandiști.'

'Popa Șapcă'

2025-07-21 09:26:10


'Un tefelist a răspuns. CELĂLALT TACE CA „GHIȚĂ” ÎN PĂPUȘOI.\nDar unul nu s-ar înrola să lupte cu adevărat.\nEi doar „HAM, HAM, HAM” de la tastatură și atât.\nȚi se face scârbă.\nAr trebui înrolați toți cei care au votat „pro Europa”. Ucraina trebuie susținută cu adevărat de pro-europeni, nu doar cu lătrături și atât. Ca asa poate si acest ipochimen vili sa faca. E mare războinic de la tastatură. Atât.'

'Willy'

2025-07-18 17:53:40


'@Popa Șapcă pentru noi este barbughe doi. Se stie! Alt nume, acelasi latrau putinist.'

'Popa Șapcă'

2025-07-18 17:06:34


'Doi trotinetari/tefeliști/progresiști... și care nu au ținut o armă în mână sunt cu spirit belicos, sunt anti Rusia.\nȘi nu doar atât dar nici cartea nu le-a plăcut. Altfel ar fi știut ce-au pățit Napolean și austriacul cu mustață.\nCa să nu mai vorbesc de ceea ce pățește acum NATO în Ucraina. '

'Popa Prostu'

2025-07-18 13:33:20


'Vai ce bine e in Rusia! Vodca si prostie cat cuprinde! Șapca ne mai lipseste!'

'Willy'

2025-07-18 08:45:39


'Eu nu am nevoie de solda si bonus ca sa trimit pe lumea cealalta rusnaci infecti asasini, hoti de masini de spalat si violatori. Eu stiu ce am de facut, doar sa primesc ce mi se cuvine: tanc, tun, mitraliera, drona si munitie cat cuprinde. '

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie