banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8679 - 12 iun 18:22

CALCULELE UNUI PROFESOR UNIVERSITAR:

Pensiile şmecherilor vor fi de 12 ori mai mari decât ale fraierilor

Autor:

Publicat la 13 decembrie 2018

Pensiile şmecherilor vor fi de 12 ori mai mari decât ale fraierilor

După recalcularea pensiilor şi aplicarea creşterii de 70% vehiculată de guvernanţi pentru 2021, pensiile speciale (ale şmecherilor) vor fi de 12 de ori mai mari decât ale pensionarilor obişnuiţi (ale fraierilor), susţine profesorul de economie Cristian Păun (foto), citat de Adevărul. În primul rând, profesorul atrage atenţia că nu toate pensiile trebuie să crească în egală măsură. Creşterea punctului de pensie, aşa cu a fost ea promisă, nu e doar nesustenabilă, ci şi extrem de nedreaptă.

Pensia normală: 
 - Număr mediu de pensionari: 5.207.000  
- Pensia iniţială: 1.122 lei / lună  
- Creşterea valorică (70%): 785 lei  
- Pensia după creştere: 1.907 lei / lună  

Pensia ocupaţională:  
- Numărul mediu de pensionari: 155.000  
- Pensia medie lunară: 4.200 lei / lună   
- Creşterea valorică: 2.800 lei  
- Valoarea pensiei medii după majorare: 7.140 lei / lună  

Pensia specială: 
- Numărul mediu de pensionari: 9.100  
- Pensia medie lunară: 14.000 lei / lună  
- Creşterea valorică: 9.800 lei  
- Valoarea pensiei medii după majorare: 23.800 lei

„Nu pot să nu remarc rapid faptul că bunăstarea pensionarului obişnuit (fraier) creşte în medie cu 785 lei / lună în timp ce cea a şmecherului cu 2.800 lei (de 4 ori mai mult) sau 9.800 lei (de 12 ori mai mult) pe lună. Deci măsura adânceşte şi mai mult inegalităţile sociale (vine de la stângişti să nu uităm)”, conchide Cristian Păun, profesor universitar la Academia de Studii Economice din Bucureşti.

+1 -8

Comentarii

Willy

2018-12-13 21:28:42


"Bai" Costea, eu nu stiu ce te intriga pe tine atata ca nu sare lumea cu clanta. Poate nu stii dar vremea gargarei a trecut. Sunt probleme pe care ori le rezolvam cumva ori ne ia dracu. Uite, pe mine nu ma intriga ca in timp ce noi ne luam gaze si smardoiala pe 10 august unii o ardeau aiurea. Poate lor le place asa cum traiesc si nu poti sa ii obligi sa vina cu tine. Cand aia o luau pe coaja la Pungesti si isi luau amenzi ca ieseau cu roaba noi ne uitam la tv. Noi ne vedem de ale noastre, daca omul simte ca e bine si il reprezinta vine si el daca nu, nu. De aia nu sunt de acord sa condamni omul ca nu gandeste ca tine chiar daca e dovedit ca tu ai dreptate (nu vorbesc de tine, zic asa in general). De aia imi place mie in democratie ca fiecare e pe stilul sau. Te-ai gandit vreodata ca si ceilalti sunt convinsi ca ei au dreptate?

Costea Ion

2018-12-13 14:31:37


Este ceva ce-ar trebui să mă intrige: faptul că unii îngrașă în mod natural, ecologic, terenul, a trezit mult mai multe discuții și polemici față de acest jaf al banului public reprezentat de aceste pensii „speciale” (și „ocupaționale”, că-s la fel). Ce fel de oameni populează această țară? Îi deranjează un fleac dar lucrurile cu adevărat grave nu. Eu chiar mă întreb cum de mai rezistăm ca națiune? Oricum, un bicentenar al României sigur nu va exista!

Costea Ion

2018-12-13 08:21:00


No, să vadă și pensionarii cei săraci cu duhul ce-au votat. Problema-i alta: aceste discrepanțe distrug economia și viitorul țării, îi fac pe tineri să fugă din țară. Și de ce-ar sta aici? Ca să muncească pe rupte ca să țină în puf o uriașă armată de asistați bugetari și pensionari „speciali”? Că și pensiile „ocupaționale” tot „speciale” sunt!

luca

2018-12-13 08:06:57


stam ca boii pe coada si ne uitam cum o mana de dobitoci incaltati se cred speciali si cred ca li se cuvine aceasta pomana din banii tuturor. Astia sunt adevaratii asistati social

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie