Editia 8169 - 24 apr 23:01

Pedepsiți de hochei

Autor: Sorin ÞÎRCÃ

Publicat la 12 martie 2012

Corona Fenestela Brașov – Steaua Rangers București 8-5 (2-2, 5-1, 1-2) Steaua Rangers a pregătit semifinala campionatului național de hochei pe gheață împotriva formației Corona Fenestela Brașov ca pe un război psihologic

Corona Fenestela Brașov – Steaua Rangers București 8-5 (2-2, 5-1, 1-2) Steaua Rangers a pregătit semifinala campionatului național de hochei pe gheață împotriva formației Corona Fenestela Brașov ca pe un război psihologic. Steliștii s-au dovedit maeștri în acest gen de confruntare, însă au uitat de hochei, care i-a pedepsit. Brașovenii au încercat să stea departe de provocările bucureștenilor și, chiar dacă nu au reușit de fiecare dată, s-au concentrat mai mult la ce au de făcut pe gheață decât la ce jucători din echipa adversă să scoată din luptă. Bucureștenii știau că echipa de sub Tâmpa are probleme cu fundașii și au „atacat” chiar aici. Milan Varga a fost scos din ecuație de o intrare criminală a lui Alexandru Munteanu în penultimul meci din baraj în care s-au întâlnit cele două formații. Jozsef Adorjan a fost suspendat după ce au fost provocat de Cătălin Berdilă. Victor Corduban, antrenorul Stelei, a mers până într-acolo încât s-a instalat în mijlocul galeriei brașovene, în speranța că suporterii vor face ceva pentru ca patinoarul din Brașov să fie suspendat. Fanii au dat însă dovadă de fair-play și și-au încurajat echipa fără să se lege de secundul bucureștean. Pe gheață, Steaua a început mai bine și conducea cu 2-0 după numai 5 minute și jumătate. Georgescu a deschis scorul în inferioritate numerică și Pisarenko l-a majorat în superioritate. Corona a revenit însă în joc și a reușit să egaleze până la prima pauză. Richard Filip a valorificat o superioritate în minutul 15, pentru ca Antal Zsombor să egaleze trei minute mai târziu. Partea secundă a fost una excelentă pentru gazde. Richard Filip a înscris în două rânduri și a dus tabela la 4-2, pentru ca după numai 12 secunde, Ioan Timaru să reducă din handicap, 4-3. Peter Barinka în două rânduri și Antal Zsombor (după ce Catrinoi a dat pe lângă puc și l-a lăsat cu poarta goală) au făcut 7-3 pentru Corona, scor cu care s-a intrat ultima dată la vestiare. Steaua a încercat să revină și a marcat de două ori, prin Georgescu și Persson, însă Csaba Nagy a pus capăt speranțelor oaspeților cu 4 minute înainte de final, când a înscris pentru 8-5. „Nu cred că Steaua a pregătit mult mai bine războiul psihologic decât meciul. Am pierdut doar o partidă, însă războiul este mai lung”, a declarat Victor Corduban, antrenorul secund al Stelei. „Azi am asistat la un meci foarte frumos și, din fericire, am reușit să ne impunem destul de clar. La București va fi extrem de dificil, dar sper să încheiem cât mai repede semifinala. Diferența de valoare dintre cele două echipe este foarte mică, așa că este puțin probabil să asistăm la o victorie cu 3-0”, a mărturisit Elod Antal, secundul Coronei. Duminică seara, la București, s-a desfășurat meciul cu numărul 2, iar marți, de la 17:30, la Brașov, se va juca partida cu numărul 3.