Corona 2010 Braşov - FC Braşov 1-2 (0-2)
Au marcat: Buş (68)/ Mateiu (17), Buga (39)
Corona (antr Ionel Gane): Dănălache - Martac, Al. Tudose, Asanovic ( 39 Damian), Arce - Dâlbea, Vl. Munteanu (78 Aguirre), Miranda - H. Popa (57 Neacşa), Sg. Buş, Brata
FC Braşov (antr. Ilie Stan): D. Mutu (60 Bordea) - Vagner, Machado, Sg. Oltean, Serginho - Dias, Mateiu (58 Madeira), Aganovic, Surdu - And. Cristea (83 Fonseca), Buga.
Eliminat: Brata (90+4) pentru două avertismente.
A arbitrat: George Găman (Craiova).
Asistenţi: Octavian Şovre (Oradea) şi Sebastian Stoianov (Constanţa)

Parafrazând scandarea suporterilor, „în Braşov doar Steagu există”, putem spune că într-adevăr pe teren, doar Steagu a fost! Gazde de drept, dar oaspeţi pe hârtie, „stegarii” s-au aruncat din primele minute peste Corona, dorind să încheie cât mai rapid socotelile. Puţin peste un sfert de ceas a rezistat cea mai nouă echipă a Braşovului „tăvălugului” galben-negru. Rezerva lui Marc, Dănălache, scos de la „naftalină” a făcut minuni, parând de două ori în faţa lui Buga din poziţie unu la unu. Nu a mai avut ce face la centrarea trimisă de Andrei Cristea în faţa porţii de unde Mateiu a pus latul din opt metri, 0-1 (17). În continuare tot „oaspeţii” au fost la conducerea jocului, ei dovedind mai multă maturitate şi prezentând un „unsprezece” mai omogen. Până la pauză lucrurile erau lămurite, Buga a marcat pentru 0-2 după o deviere nefericită a unui fundaş (39). A fost o repriză sută la sută a galben- negrilor, care au înclinat efectiv terenul spre poarta harnicului Dănălache. Din noianul de ocazii, noi am numărat vreo opt clare, cei de la FC Braşov au fructificat (doar) două. Sau dacă vreţi, vorba lui Nea Vio Morari, un suporter vechi al Steagului, n-am avut atâtea ocazii în tot turul, câte au fost în această repriză. Partea secundă a început cu Corona ceva mai „vie”, dacă nu cumva stegarii le-au cedat deliberat iniţiativa pentru a lovi pe contraatac, arma lor cea mai dragă. Şi totuşi, Corona nu s-a predat, Sergiu Buş a marcat frumos, cu capul din centrarea lui Neacşa, 1-2 (68). A fost un gol venit în urma unei perioade bune de joc a Coronei, dar prea puţin pentru a schimba destinaţia celor trei puncte, destinaţie stabilită încă din prima repriză. Cristea a închis şirul ocaziilor stegarilor, şutând pe lângă poartă din poziţie favorabilă (83). Corona a „zvâcnit” în final la şutul periculos trimis de Buş la o palmă de bară (88). Tardiv, zarurile fuseseră aruncate însă din prima repriză când FC Braşov a jucat mult mai bine şi a marcat golurile victorioase.