BADMINTON

Patru medalii pentru Kids Tâmpa la Serbian Youth International

Autor: George ALDEA

Publicat la 28 iunie 2023

Un sportiv al clublui braşovean a primit titlul de jucător al turneului de la Novi Sad

Juniorii de la ACS Kids Tâmpa au participat în weekendul trecut la cel mai puternic turneu de badminton din Europa de Sud - Est, Serbian Youth and U17 International. Peste 800 de sportivi din 26 de ţări au participat la evenimentul din acest an, un record pentru cele 11 ediţii ale concursului.
Sportivii braşoveni au avut rezultate foarte bune. Astfel Maxim Iacob a câştigat împreună cu Ioan Fircea (CSM Timişoara) proba de dublu băieţi şi proba de dublu mixt, împreună cu Andreea Costache (CSO Voluntari), ambele la categoria U15. O medalie de bronz au obţinut şi fetele de la U13, Amalia Vlad şi Karina Fulop, la dublu fete, iar Amalia Vlad a ajuns până în sferturile de finală şi la proba de simplu. De asemenea, o comportare foarte bună a avut şi Călin Grăjdieru la turneul juniorilor U17, ajungând până în turul 3, unde a fost eliminat de finalistul competiţiei. Sportivii de la ACS Kids Tâmpa au fost însoţiţi de antrenorii Dan Stegaru şi Sorin Toader.
În afara celor 4 medalii delegaţia braşoveană s-a mai întors cu un premiu special, Maxim Iacob primind premiul de cel mai bun jucător al turneului Serbian Youth Internatioanal. El a jucat în total 15 meciuri, căştigând 14 şi pierzând unul singur, în sferturile de finală la proba de simplu.
România a fost reprezentată de 39 de sportivi, în afara celor 4 medalii ale sportivilor braşoveni câştigând încă o medalie de bronz  la U15 şi 4 medalii la U17, trei de bronz şi aurul la simplu băieţi, prin sportivul Luca Pandele.