HOCHEI

Patru meciuri în patru zile pentru „lupi”, la debutul în Liga Naţională

Autor:

Publicat la 16 sepembrie 2016

La concurenţă cu meciurile din Liga Mol, Corona Braşov „Wolves” debutează şi în campionatul naţional, având programate patru meciuri în următoarele tot atâtea zile. Jocurile echipei braşovene sunt programate astfel: cu Progym Gheorghieni, în deplasare (joi şi vineri, de la ora 18,30), cu Sportul Studenţesc, acasă, sâmbătă (ora 18,30) şi duminică (ora 11,30), acasă. ,,Am avut un turneu lung, cu deplasări complicate, care ne-au solicitat. Numai la graniţa Serbiei cu Ungaria am stat 3 ore. Cât priveşte meciurile, am jucat bine în debutul de la Belgrad şi ne-am impus cu 5-1 dat şi cu Ferencvaros, când am câştigat după prelungiri. Am avut în acest meci 3-1, dar insuficienta concentrare din final a contribuit la egalarea scorului de către gazde. În al treilea meci, cu Ujpest, am jucat foarte bine o repriză, apoi am primit un gol stupid, după care gazdele au înscris încă de două ori, prima dată în superioritate iar noi nu am mai repetat jocul la fel de bun. În general, sunt satisfăcut de jocul nostru, jucătorii au dorit totul pe teren, în condiţiile unui nivel ridicat al competiţiei. Această deplasare ne-a adus cinci puncte, ceea ce nu este rău, acum în startul sezonului. Este loc de mai bine şi sunt sigur că odată cu acumularea mai multor meciuri, echipa va progresa şi va juca din ce în ce mai bine. Primele meciuri din campionat vor fi altceva decât cele din Liga Mol. Jucăm primele meciuri cu un adversar pe care l-am văzut înainte de campionat, pentru că am jucat în două amicale. Acum, va fi sigur altceva, în sezonul regulat, însă sperăm să ne concentrăm şi să reuşim jocuri bune şi, desigur două victorii. În ceea ce priveşte lotul, consider că revenirea lui Polc în poartă este importantă, dar aş vrea să remarc şi prestaţia lui Toke, în primele meciuri, care nu a fost deloc rea”, a declarat Martin Lacroix, antrenorul „lupilor”.

Modificări în campionatul naţional, faţă de sezonul trecut
Sezonul 2016 – 2017 reuneşte la start 6 echipe de seniori: CSM Dunărea Galaţi, CSA Steaua Bucureşti, CS Progym Gheorgheni, ASC Corona Braşov, Sport Club Miercurea Ciuc şi Sportul Studenţesc Bucureşti. Cele 6 echipe înscrise vor juca sezonul regulat, fiecare cu fiecare. După disputarea acestor partide, conform clasamentului, se vor califica în semifinale primele patru echipe. Echipele clasate pe locurile cinci şi şase vor juca pentru stabilirea clasamentului final. Echipele calificate în semifinale vor juca în sistem play-off „cel mai bun din cinci meciuri” după formula semifinala 1 (1 cu 4) -semifinala 2 (2 cu 3). Echipele calificate în finala mare joacă în sistem play-off, după sistemul „cel mai bun din şapte meciuri”, iar echipele învinse în finala mică, după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri”. Echipele clasate pe locurile cinci şi şase, vor juca în sistem play-off, după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri”. Faţă de sezonul trecut, a intervenit o modificare importantă în regulament, legată de repriza suplimentară. Astfel, dacă în sezonul regulat, jocul este egal la sfârşitul timpului regulamentar de joc, se va juca o repriză suplimentară de 5 (cinci) de minute, în care echipele vor evolua ,,trei contra trei”. Dacă nu se înscrie niciun gol în repriza suplimentară, atunci va fi aplicată procedura de executare a „şuturilor de penalitate pentru departajare” pentru desemnarea învingătorului meciului urmând să se execute câte trei şuturi de fiecare echipă. Levente Zsok: ,,Am trecut peste trei meciuri, în deplasarea recentă. Cu Belgrad a fost mai uşor, cu Ferencvaros am ajuns la concluzia că echipa adversă s-a întărit, faţă de sezonul trecut, la fel ca şi Liga Mol. Am adunat cinci puncte, eu zic că e bine, pentru că am evoluat în deplasare. În meciul cu Ujpest, s-a jucat în viteză, iar noi am făcut un meci bun în primele 20 de minute. Apoi, am primit golurile si am făcut tot posibilul ca să recuperăm dezavantajul, însă nu am reuşit. Mergem înainte, nu trebuie să fim supăraţi. Ştim că putem mai bine, dar trebuie să mai treacă nişte partide, să avem şase, şapte meciuri împreună, ca să intrăm în ritmul meciurilor. Cu Progym trebuie să dăm tot ce putem, să facem jocuri bune, şi sperăm să câştigăm”.