FOTBAL – LIGA A 3-A

Patru din patru

Publicat la 05 octombrie 2020

Corona a câștigat cu Sepsi 2 și are punctaj maxim în C5

CSM Corona Braşov a ajuns la a patra victorie consecutivă după ce a câştigat pe teren propriu, cu 2-0 (1-0) meciul cu ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2. Pentru formația brașoveană au marcat Cristescu, în minutul 39 din penalty, respectiv Nicolau, în minutul 69. Corona, care are patru victorii după primele patru etape și ocupă prima poziție a clasamentului în Seria 5 a Ligii a 3-a, a mai avut mai multe ocazii de a marca prin Roşu, Cristescu, Alupoaie, Damian şi Manole.

„Ne bucurăm că am câştigat şi în această după amiază şi am ajuns la a patra victorie, iar asta desigur că ne mulţumeşte pe toţi. A fost un meci bun pentru noi, în faţa unui adversar care spre deosebire de celealte jocuri din acest start de campionat, de această dată a avut în lot mai mulţi jucători de la prima echipă, asta demonstrând clar că au venit la Braşov decişi să nu piardă. Cu toate acestea, băieţii noştri s-au mobilizat foarte bine, şi-au creat foarte multe ocazii şi chiar puteau să mai marcheze de câteva ori. Este adevărat, la scorul de 1-0, adversarii au avut o ocazie bună de a marca, dar pe o greşeală făcută de noi. Una peste alta, suntem mulţumiţi, am reuşit în teren ceea ce ne-am propus şi pentru asta felicit echipa. Este o victorie clară, la finalul unui meci în care, aşa cum am mai spus, ne-am creat foarte multe ocazii iar asta spune totul despre cum a decurs partida. De asemenea, este important pentru noi că am reuşit să facem un joc bun şi să terminăm această partidă fără să primim gol. Rămânem în continuare concentraţi şi vom pregăti foate bine meciul de săptămâna viitoare de la Râşnov”, a declarat antrenorul Coronei, Călin Moldovan.

Meciul dintre Corona Braşov şi Olimpic Cetate Râşnov se va juca sîmbăta viitoare, de la ora 15.00, la Râşnov.