FOTBAL – LIGA 2

Pas spre salvare

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 16 mai 2022

Victorie pentru FC Braşov în prima mansă a barajului de menţinere în Liga a 2-a, 2-1 în deplasarea de la Politehnica

FC Braşov a reuşit să învingă în prima manşă a barajului de menţinere în Liga a 2-a în deplasare la Timişoara, pe Politehnica, scor 2-1.
Meciul nu a început foarte bine pentru „galben-negrii”, care în minutul 6 erau deja conduşi cu
1-0, după reuşita lui Doru Andrei, şut direct din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.
După pauză, braşovenii au intrat cu o atitudine mult mai bună şi au reuşit să întoarcă scorul. Primul care a marcat a fost Alexandru Negrean care a reuşit o execuţie superbă cu călcâiul, din careul mic, după o centrare şutată a lui Eduard Lambrinoc de pe partea dreaptă (53). 2-1 pentru Braşov s-a făcut în minutul 67, când Bogdan Piper a plasat mingea cu latul în dreapra porarului cu un şut din 15 metri.
„Am început un pic ezitant, am făcut un cadou adversarilor. Ştiam că sunt periculoşi la faze fixe atât prin executanţii pe care îi au, cât şi prin talia pe care Politehnica o are. După ce am luat gol am echilibrat jocul, am fost echipa pozitivă, am fost echipa care a încercat să joace.  A fost un joc lipsit de ocazii până pe final când gazdele au avut o ocazie mare la fază fixă. Am fost echipa mai pragmatică. Felicit băieţii pentru marele spirit de caracter de care au dat dovadă. Sunt nişte băieţi de o înaltă ţinută morală.  E o victorie importantă dar nu decisivă. Mai avem o repriză, suntem la pauză, avem avantaj. E clar că nu vom aţipi, nu vom adormi. Suntem conştienţi că vom avea un meci greu, ştiam că nu se va decide nimic după prima mansă. Am câştigat, avem un ascendent moral bun. Vom face tot e posibil şi tot ce depinde de noi să păstrăm acest avantaj şi după al 2-lea meci”, a declarat Călin Moldovan la finalul meciului.
Meciul retur va avea loc sâmbăta viitoare pe Stadionul Tineretului din Braşov.