Partidă tratată superficial şi inflamată pe final

Publicat la 10 februarie 2014

Corona Braşov  -  U Neptun Constanţa   31-26 (15-12)
Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi”, spectatori, 350.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mâtcă)- Cristina Zamfir 11 goluri, Camelia Balint-Hotea 8, Aurelia Brădeanu 4, Laura Chiper 2, Adriana Ţăcălie 2, Daniela Brânzan Raţiu 2, Marinela Burghel 1, Andreea Pricopi 1, Oana Cârstea, Mihaela Briscan. Antrenori: Bogdan Burcea,Vasile Curiţeanu
U Neptun: Diana Petrescu (Yulia Dumanska)- Alla Sheiko 12, Bianca Tiron 4, Andreea Enescu 4, Alexandra Orşivschi 2, Paula Toma 2, Larisa Tamaş 1, Cristina Strahan 1, Ioana Moţei, Adina Zlăvog, Andreea Mărginean. Antrenor, Ion Crăciun.
Arbitri: Cristina Năstase (Bucureşlti), Simona Stancu (Buzău).

Pe bună dreptate, „rulmentistele” au fost considerate favorite în disputa cu formaţia de pe litoral, Neptun Constanţa din runda a XVI-a. Antrenorul Bogdan Burcea a atras atenţia înaintea disputării jocului că meciul nu va fi deloc uşor. Devenise o obişnuinţă ca în meciurile cu miză în compania echipelor de top ale campionatului, braşovencele să se mobilizeze exemplar şi să facă partide bune, cu victorii pe măsură. În compania unor echipe considerate mai modeste, în multe momente tratează jocul cu superficialitate fapt pentru care au uneori de suferit. În mare măsură aşa ceva s-a întâmplat şi de această dată, când elevele lui Bogdan Burcea şi Vasile Curiţeanu au început promiţător jocul, au preluat după primele 10 minute conducerea cu 5-3, au continuat cu un 7-3 (14), ajung la 13-7 (23) pentru ca apoi să considere suficientă diferenţa şi să ridice piciorul de pe acceleraţie, iar pe final, în loc să-şi continue marşul,  scad eficacitatea şi la cabină intră cu numai trei goluri diferenţă (15-12). Oaspetele au o bună circulaţie a mingii, dar în ofensivă se bazează pe o singură jucătoare, Alla Sheiko, care a înscris gol după gol, fără ca să poată fi anihilată. La reluare, un duel Sheiko-Zamfir, face ca scorul să se menţină în limitele diferenţei din prima repriză, aşa se merge până în minutul 39 când oaspetele profitând de greşelile gazdelor, cu ratări şi aruncări telefonate la poartă, să se ajungă la un periculos 20-18 (38) când se cere timp de odihnă, dar lucrurile nu s-au reglat şi două minute mai tărziu oaspetele ajung la numai un gol diferenţă (21-20).
Nici în perioada în care oaspetele au în câmp numai patru jucătoare, diferenţa nu se modifică.
Când mai erau 11 minute de joc, Adriana Ţăcălie are o intrare necontrolată la Tiron şi se consideră atac dur şi vede cartonaşul roşu direct iar echipa rămâne în patru jucătoare în câmp. Pe final de meci „rulmentistele” strâng rândurile, au o mai bună eficacitate, iar apărarea devine din nou foarte bine organizată şi diferenţa se reface, iar în minutul 59 Cristina Zamfir, cu două goluri marcate aduce liniştea în tabăra braşoveană, 31-26. Pentru Corona urmează un meci la fel de dificil, la Rm. Vâlcea în compania noii formaţii create, unde a activat desfiinţata Oltchim, formaţie care umblă insistent după prima victorie din campionat. Braşovencele sunt din nou atenţionate pentru a trata partida cu toată seriozitatea.

Un meci deosebit de greu
Antrenorul secund Vasile Curiţeanu a prezentat cauzele evoluţiei tensionate a braşovencelor. „Aşa cum ne-am aşteptat a fost un meci foarte greu în faţa echipei constănţene, mult schimbată în bine. Personal am mereu teama în meciurile cu echipele aşa zise mici  din campionat pentru că de fiecare dată echipa intră în teren într-o stare de letargie şi este foarte greu s-o mai trezeşti în timpul jocului. Aşa este mentalitatea jucătorului român care se mobilizează cu echipe puternice  şi consideră că dacă vine o echipă mai slab cotată este dinainte învingătoare. Uneori acest lucru te poate costa.Pentru aceasta, victoria noastră de astăzi este cu atât mai importantă”. Camelia Balint - Hotea a recunoscut că au început relaxate jocul: „Am început prea relaxate jocul şi ne-a fost foarte greu să ne redresăm. În partea a doua ne-am revenit şi am reuşit să câştigăm meciul care nu a fost usor pentru noi. Sperăm ca de acum să ne ferim să ne mai facem singure viaţa mai grea şi din contră să ne facem viaţa mai uşoară să arătăm tot ceace ştim noi, pentru a câştiga meciurile care urmează”.