Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 22 noiembrie 2021
Staţia de transfer de la Victoria, unde, deşeurile menajere sunt depozitate temporar până când sunt duse la depozitul de deşeuri a fost curăţată recent de operatorul de salubritate care deserveşte oraşul şi mai multe comune limitrofe. De altfel, primarul oraşului, Camelia Bertea, a declarat că această staţie de transfer a fost transformată în ultimii ani în groapă de gunoi. „Aici se acumulase o cantitate uriaşă de deşeuri, care degajau un miros pestilenţial, afectând întreaga zonă. Cu cele două utilaje aparţinând Asociaţiei Intercomunitare Ecosistem Victoria, am eliberat întreaga platformă a staţiei de transfer. O parte din deşeuri au fost transportate la groapa de gunoi Tracon, iar o altă parte au fost sortate, în vederea reciclării şi valorificării ulterioare”, a declarat primarul.
„Vom începe să ne sortăm singuri deşeurile”
Camelia Bertea a menţionat că, în perioada următoare, printr-un parteneriat public-privat, staţia de transfer va fi transformată într-una de sortare. „Oraşul Victoria este parte a unui proiect pilot pe România, desfăşurat de o societate ce operează transferul de responsabilitate a reciclării şi valorificării deşeurilor de ambalaj. În cadrul acestui proiect pilot, printr-un parteneriat public-privat, vom transforma staţia de transfer în staţie de sortare şi vom începe să ne sortăm singuri deşeurile şi să reciclăm din ce în ce mai mult, pentru a ajunge la cota de 60% deşeuri reciclate din total deşeuri”, a declarat aceasta.
Staţia de transfer Victoria a fost construită în cadrul proiectului PHARE, deserveşte oraşul Victoria, şi comunele Arpaşu de Jos, Ucea, Viştea, Drăguş, Sâmbăta, Cărţişoara. Conform autorizaţiei de mediu din anul 2012, această staţie are o capacitate de aproximativ 3.000 de tone de deşeuri reziduale pe an.
Pe hârtie, există o staţie de sortare
Conform Planului Judeţean de Gestionare a Deşeurilor (PJGD) aprobat anul acesta de Consiliul Judeţean Braşov, la victoria există mai multe amenajări pentru gestionarea deşeurilor, printre care staţia de transfer care a fost curăţată, o staţie de sortare, dar una de compostare. În ceea ce priveşte staţia de sortare, în documentul amintit se arată că aceasta a fost înfiinţată în anul 2009 şi este în proprietatea Primăriei Victoria fiind operat de către SC Ecosistem Victoria SRL. „Staţia de sortare dispune de o hală. Construcţia nu este adecvată instalării unei linii cât de cât funcţională: este prevăzuta cu stâlpi pe zona centrală şi nu are înălţimea minimă necesara care este de aproximativ 8,0 m. Echipamentele din dotare sunt vechi, uzate şi nu asigură efectuarea unei sortări eficiente. Nu este prevăzută cu cabină de sortare. Deşeurile transportate cu benzi se descarcă pe o banda de sortare orizontală. Sortarea ar trebui să se facă manual de pe banda de sortare. Posturile de sortare ar trebui să fie pe o platforma. Acest segment nu este funcţional”, se arată în Planul Judeţean de Gestionare a Deşeurilor.
În PJGD se mai arată că „Toate instalaţiile existente realizate prin PHARE CES (Victoria, Făgăraş, Prejmer), îşi vor schimba utilitatea, vor putea funcţiona în afara SMID”. De altfel, în Sistemul Integrat de Management al Deşeurilor, oraşul Victoria nu este inclus nici cu staţie de transfer, nici cu staţie de sortare.
nu este nici un comentariu
Mărgărit Irina şi Mărgărit George Răzvan, cu domiciliul în municipiul Braşov, anunţă, conform legii, obţinerea Autorizaţiei de Desfiinţare nr. 296 din 06.07.2026 şi a Autorizaţiei[...]
2026-07-10 citeste mai multAutoritatea Electorală Permanentă (AEP) a prezentat valoarea subvenţiilor alocate de la bugetul de stat şi virate în contul fiecărui partid politic în luna iulie 2026. Astfel,[...]
2026-07-10 citeste mai multMirosurile? Nu vor fi „semnificative”, cel puţin aşa promit cei care administrează groapa privată de gunoi a Braşovului
2026-07-10 citeste mai multVârstnicii din comuna Vulcan cărora le este greu sau imposibil să se mai gospodărească singuri vor beneficia de servicii de îngrijire la domiciliu. Anunţul a fost făcut de primarul[...]
2026-07-10 citeste mai multGuvernul a decis, în şedinţa de joi, 9 iulie, la propunerea Ministerului Muncii şi a Ministerului Dezvoltării, alocarea sumei de 20.028.000 de lei, din Fondul de rezervă bugetară, prevăzut[...]
2026-07-10 citeste mai mult
Adaugă un comentariu