Editia 8166 - 19 apr 11:12

OLIMPISM (XVI): Ediția 29, în cea mai populată țară din lume, China

Publicat la 12 iulie 2012

Am ajuns la ultimul episod al serialului nostru privind evoluția sportivilor români la Jocurile Olimpice moderne. Ediția 29-a a întrecerilor Olimpice a fost acordate celei mai populare țări din lume care depășește 1,3 miliarde de locuitori, iar ca întindere este depășită doar de Canada care a organizat ediția de la Montreal

OLIMPISM (XVI): Ediția 29, în cea mai populată țară din lume, China Am ajuns la ultimul episod al serialului nostru privind evoluția sportivilor români la Jocurile Olimpice moderne. Ediția 29-a a întrecerilor Olimpice a fost acordate celei mai populare țări din lume care depășește 1,3 miliarde de locuitori, iar ca întindere este depășită doar de Canada care a organizat ediția de la Montreal.În urmă cu ceva ani China nu reprezenta o forță în sportul mondial,de data aceasta după Jocurile Olimpice de la Beijing s-a dovedit a fi într-un progres evident. Delegatia României a fost formată din 104 sportivi care au evoluat la 15 sporturi din care la un sport pe echipe, handbalul feminin. Pentru țara noastră constituie cea mai slabă evoluție din 1952 de la Helsinki, încoace. Atunci la prima participare de după război s-au obținut patru medalii iar de data aceasta 8 din care 4 de aur,1 de arint și 3 de bronz. Gimnastica care aducea ediție de ediție numeroase medalii, de toate culorile, de data aceasta a revenit cu un singur aur prin Sandra Izbașa la sol și prin bronzul echipei feminine. Puține momente de bucurie au adus judoca Alina Dumitru (foto) care a cucerit aurul la categoria 48 kg. ca și atleta Constantina Diță-Tomescu care a câștigat maratonul într-un mod cu totul surprinzător. Canotajul a avut parte de un aur prin dublul 2 rame Georgeta Andrunache și Viorica Susanu pentru că favorita, ambarcațiune de 8+1 a obținut numai bronzul. Brașoveanul Mihai Covaliu a obținut cea de-a doua medalie, de data aceasta bronzul la spadă individual. O altă surpriză plăcută a produs la scrimă Ana Maria Brânză prin argintul de la spadă. Atât a fost în domeniul medaliilor care a postat România în clasamentul pe medalii pe locul XVII. La capitolul deceptii se poate nota echipa de handbal feminin, cotată printre marile favorite la cucerirea titlului sau cel puțin la ocuparea unui loc pe podium. După o comportare modestă, oscilantă, a terminat pe locul VII, mult sub posibilitățiile elevelor lui Gheorghe Tadici. În serii tricolorele le-au învins pe frantuzoaice cu 34-26 pentru a pierde în lupta pentru ocuparea locului 5 cu 34-36. Înotul de la care se aștepta mai mult s-a multumit cu locuri cu mult sub podium prin Camelia Potec , locul 4 la 800 m locul 5 la 200 m.și locul 6 la 400 m. toate la liber. Atletismul nu a adus nimic, doar un loc 5 la triplu salt prin Marian Oprea. Gimnastul Drăgulescu s-a clasat al patrulea la sărituri dar pe locul 71 la individual compus. La ediția din acest an de la Londra , de care ne mai despart numai două săptămânise speră că s-au tras învățămintele pentru ca cei 104 sportivi incluși în delegație să aibă alte rezultate superioare celor din China. România pe locul 14 all-time la Jocurile Olimpice Istoria medaliilor obținute de sportivii români, pe care le luăm în considerare din 1952 de la J.O.de la Helsinki a avut urcușuri și coborâșuri, dar, pe ansamblu , țara noastră se află pe un loc onorabil în marea familie olimpică, pe locul XIV. Pe primul loc se află Statele Unite care la fiecare ediție s-a aflat pe podium, este urmată de Rusia (aci incluzându-se și medaliile obținute de-a lungul edițiilor și de URSS) și Germania (care includ și medaliile cucerite de RF a Germaniei). Acesta ar podiumul. Þara noastră a oscilat așa cum am arătat în episoadele anterioare pe locuri pe podium dar și pe locuri în jurul locului 10, fiind în acest clasament all-time pe locul 14,loc pe care ar putea să-l îmbunătățească la întrecerile londoneze. Primele 20 de țări ale clasamentului pe medalii 1. State Unite (2304) 933 732 639 2. Rusia (1333) 504 420 409 3. Germania (857) 242 284 321 4. Marea Britanie (723) 210 257 256 5. Franta (641) 192 215 234 6. Italia (521) 190 157 174 7. Suedia (468) 143 154 171 8. Ungaria (459) 159 141 159 9. Australia (433) 131 137 165 10. R.D.Germană (409) 153 129 127 11. China (386) 163 117 106 12. Japonia (360) 123 112 125 13. Finlanda (295) 100 82 113 14. ROMÂNIA (291) 86 89 116 15. Polonia (261) 62 80 119 16. Canada (260) 58 94 108 17. Coreea de Sud (215) 68 74 73 18. Cuba (195) 68 64 63 19. Norvegia (145) 54 48 43 20. Bulgaria (212) 51 84 77 Pe coloane: În paranteză, numărul total de medalii cucerite, urmează în ordine cele de aur, argint și bronz.