Editia 8170 - 25 apr 10:55

OLIMPISM- REMEMBER (VIII): Neșansa echipei olimpice de fotbal a României

Publicat la 25 februarie 2012

Naționala de fotbal a avut neșansa ca în preliminariile turneului olimpic de la Turku să se confrunte cu Ungaria, viitoarea mare echipă, care a terminat pe locul secund la mondialele elvețiene, doi ani mai târziu

OLIMPISM- REMEMBER (VIII): Neșansa echipei olimpice  de fotbal a României Naționala de fotbal a avut neșansa ca în preliminariile turneului olimpic de la Turku să se confrunte cu Ungaria, viitoarea mare echipă, care a terminat pe locul secund la mondialele elvețiene, doi ani mai târziu. Meciul a fost deosebit de echilibrat, ascultat în țară cu mare emoție pe postul de radio iar victoria a revenit la limită, 2-1 formației maghiare, care până la final avea să câștige detașat titlul olimpic. Ediția australiană, cu România printre protagoniste În 1956 pentru prima dată în istoria Jocurilor Olimpice, o ediție a avut loc pe un alt continent decât cel european sau America de Nord, la antipozi, la Melbourne (Australia). Datorită unei legi prohibitive privind introducerea cailor în Australia, întrecerile ecvestre au avut loc la Stockholm (Suedia). Încurajați de evoluțiile de la Jocurile Olimpice de la Helsinki, delegația țării noastre a avut 52 de sportivi care au evoluat la 10 sporturi. Þara noastră a constituit revelația sportului cu pagaia. Trei din cele patru medalii de aur de la canoe au revenit sportivilor români. Cel care a dominat întrecerile a fost Leon Rotman , care a cucerit două medalii de aur, la 1000 și 10.000 de metri. Canoea dublu a revenit altor oameni ai Deltei, Dumitru Alexe și Simion Ismailciuc. Boxul a luat prima medalie de aur și singura până la acel moment prin Nicolae Linca. Tirul și-a continuat parcursul bun obținând prin Ștefan Petrescu la pistol viteză titlul suprem. Boxul a mai obținut 2 medalii, una de argint și una de bronz, prin Mircea Dobrescu la 51 kg. caruia i s-a furat aurul datorită unor erori regretabile de arbitraj și Gheorghe Negrea respectiv Constantin Dumitrescu. O remarcă importantă, întreaga delegație de boxeri a fost medaliată. În formația de gimnastică a făcut parte și brașoveanca Elena Leuștean (foto), de loc din Bod, care a obținut o medalie de bronz la sol cu echipa de ansamblu pentru că la individual compus s-a clasat pe locul 4, ratând de puțin podiumul. Scrima a prins și ea gustul medaliilor A fost rândul scrimei să obțină primul argint din palmares și această medalie a fost cucerită după un baraj în care Olga Orban Szabo l-a pierdut în fața mai experimentatei floretiste engleze, Gillian Sheen. În afara celor 13 medalii, sportivii români au avut clasări care a adus puncte, de la locul 4 la locul 6. Printre perdanți s-a numărat principala favorită la săritura în înălțime, Iolanda Balaș, care a terminat pe locul 5, dar care se va răzbuna la următoarele două ediții. Ediția australiana a fost la final ediția care a pus bazele unor viitoare evoluții de excepție. Iolanda Balaș, regină în Cetatea Eternă După un periplu la antipozi, întrecerile olimpice au revenit în Europa și onoarea de a găzdui jocurile l-a a avut Roma. Locuri idilice, între atâtea vestigii. În interiorul Termelor lui Caracala, între zidurile Bazilici lui Maxențiu sau traseul maratonului pe Via Apia Antica, probă încheiată la lumina torțelor în apropierea Coloseumului sub Arcul lui Constantin. Întrecerile au avut un nivel deosebit de ridicat, iar țara noastră și-a continuat parcursul aurifer, menținându-se la acest nivel înalt. România a participat cu 109 sportivi la 12 sporturi. Învinsă datorită lipsei de experiență la Melbourne, Iolanda Balaș a dominat întrecerile romane. A sărit la 1,60 în trening, la 1,73 m, a rămas singură în concurs. A bătut recordul olimpic stabilit la Melbourne, ștacheta fiind ridică la 1,85 înălțime pe care nu o sărise până în acel moment nimeni. Ion Dumitrescu, campion olimpic la talere Luptătorul de greco-romane legitimat la Clubul Steagu Roșu din Brașov, la a treia participare la o ediție a Jocurilor Olimpice, a obținut titlul suprem. Tirul nu se dezminte și Ion Dumitrescu a obținut la talere cu cele 192 puncte aurul. Argintul a revenit luptătorului Ion Cernea. Atletismul, în afara aurului Iolandei Balaș, a mai obținut un bronz la disc prin Lia Manoliu, care până la ultima aruncare se afla pe locul secund, când a fost întrecută surprinzător de rusoaica Tamara Press. Elena Leuștean a condus și de data aceasta echipa României și a cucerit din nou bronzul prefațând marile succese ale gimnasticii care vor urma. Jocurile Olimpice de la Roma au confirmat încă odată creșterea valorică a sportului românesc. În cele trei ediții la care au participat după al doilea război mondial, sportivii români au cucerit 9 medalii de aur, 5 de argint și alte 13 de bronz, iar numărul acestora va crește simțitor la următoarele ediții ale Jocurilor Olimpice, pe care le vom prezenta în episoadele următoare.