Editia 7561 - 18 oct 00:14

OLIMPISM: A 30-a ediție a Jocurilor Olimpice (VII)

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 18 februarie 2012

Þara noastră a devenit după cea de-a doua conflagrație mondială un actor principal care a cules deosebit de multe aplauze, iar medaliile s-au strâns cu multă trudă în panoplia sportului

OLIMPISM: A 30-a ediție a Jocurilor Olimpice (VII) Þara noastră a devenit după cea de-a doua conflagrație mondială un actor principal care a cules deosebit de multe aplauze, iar medaliile s-au strâns cu multă trudă în panoplia sportului. Sportivi români la Jocurile Olimpice Cum edițiile din 1940, care urma să se desfășoare la Tokyo, 1944 la Londra, nu s-au desfășurat datorită celui de al doilea război mondial, lumea aștepta cu înfrigurare pacea, o pace care să readucă sportivi pe stadioane într-o confruntare pașnică. Londra s-a încumetat să readucă sub semnul celor cinci cercuri sportivii lumii pe 29 iulie și până la 14 august 1948. După Paris, orașul de pe Tamisa a fost a doua metropolă care organiza pentru a doua oară întrecerile olimpice. Au răspuns provocării 59 de națiuni care au trimis 4062 de sportivi.Germania și Japonia, răspunzătoare pentru declanșarea războiului, nu au fost admise. În același timp au lipsit și țările care intraseră în sfera de influența Uniunii Sovietice, printre acestea și țara noastră. Păcat pentru că la vremea respectivă România avea câțiva atleti care puteau fi medaliați, sprinterul Ion Moina, care realizase rezultate superioare campionului olimpic la sprint. Primul aur din palmares și revelația, sportivii români Ediția a XV-a din 1952 de la Helsinki (19 iulie-3 sugust), a fost pentru sportivii tricolori revelația surprinzătoare pentru mulți. Cu cea mai mare delegație de până atunci, 128 sportivi, din care 117 bărbați, România a participat la 14 sporturi și 67 probe. Un mănunchi de 4 medalii din care prima, de aur, o alta de argint și 2 de bronz au propulsat țara noastră pe locul 22 în clasamentul pe națiuni din cele 69 participante. Primul aur românesc a fost obținut la tir prin Iosif Sârbu în proba de pușcă 40 focuri pozitia culcat, care a realizat punctajul maxim. Tirul a mai adus o medalie, cea de bronz în proba de pistol viteză prin Gheorghe Lichiardopol. Celelalte două medalii au fost aduse de boxeri, Vasile Tiță la categoria 75 kg care a pierdut finala în fața viitorului campion mondial la profesioniști, Floyd Patterson. Deși rănit din primul tur, Gheorghe Fiat a continuat cursa la categoria 60 kg și a reușit bronzul. Trei luptători de greco-romane au terminat pe locul IV, iar viitoarea campioană olimpică și președinte a Comitetului Olimpic Român, Lia Manoliu, a terminat pe locul VI. Săritorul în înălțime Ioan Soeter, viitorul mare antrenor și soț al Iolandei Balaș, primul săritor de 2 metri a terminat pe locul VI. Brașovul a fost reprezentat de mărșăluitorul Ion Baboie (foto), care în cursa de 50 km a terminat pe locul VIII.