„Olimpicele” uimesc, au ajuns la a treia victorie consecutivă!

Danzio Timişoara  -  Olimpia CSU Braşov 58-60 (19-17, 9-9, 8-17, 22-17)
Sala:
„Constantin Jude” din Timişoara.
Spectatori: 300
Danzio: Biljana Pesovici 15 (2x3), Milana Zivadiunovici 16(3), Milena Marjanovici 10, Adina Stoiedin 6, Tunde Kilin 3, Bianca Barbu 2, Cristina Zidaru 2, Vedrana Kecojevici 2, Gabriela Necula 2. Antrenor: Dan Ionescu.
Olimpia: Vladinka Erak 16, Zdenka Kovacevic 16, Christina Dewitt 13, Nataşa Bucevac 12, Gabriela Irimia 3, Carla Bartee, Simina Avram. Antrenor: Dan Calancea.

Al treilea meci în numai şase zile, cu deplasări obositoare şi o a treia victorie consecutivă, acesta este bilanţul Olimpiei după a cincea etapă a  campionatului primului eşalon feminin de baschet.
După victoria din timpul săptămânii de la Cluj, braşovencele au prins curaj, echipa a început să se lege, să aibă evoluţii bune şi au fost cu gândul numai la victorie, pe care au reuşit-o. Meciul a fost unul deosebit de echilibrat, cu dese răsturnări de scor. După ce primul sfert s-a încheiat la 2 puncte în favoarea gazdelor, 19-17, în minutul 14 braşovencele au trecut în avantaj cu 22-19 pentru ca la pauză gazdele să revină la 28-26.
Cel mai sectaculos sfert a fost cel de-al treilea, pe care oaspetele l-au câştigat clar cu 17-8 şi au luat un avans ce va fi hotărâtor în ultimile 10 minute ale partidei.
Cu două minute înainte de final, braşovencele aveau un avantaj de 7 puncte, 58-51, iar finalul le-a aparţinut la un singur coş diferenţă, suficient pentru a obţine victoria.

O  victorie meritată şi binevenită
Antrenorul Dan Calancea, obosit, dar fericit, ne-a declarat: „Am făcut un meci bun pe care am meritat să-l câştigăm. Vreau să-mi felicit  echipa pentru modul în care s-a dăruit. Cred că suntem pe un drum bun şi-mi doresc să ne înbunătăţim jocul de la meci la meci. Urmează pentru noi meciul de joi din sala Sporturilor de la orele 17 în compania unei echipe bune, CSU Alba Iulia“.