1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7218 - 29 mai 13:52

BASCHET FEMININ - DIVIZIA A

„Olimpicele” şi-au confirmat valoarea şi au câştigat contra unui adversar riguros

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 26 octombrie 2015

Olimpia CSU Braşov  -  CSU Alba Iulia  57-50 (18-13,11-14,12-11,16-12)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 400.
Olimpia: Biljana Pasic 15 puncte (1x3), Carla Bartee 13 (1), Gabriela Irimia 11 (1), Janae Sharpe 10 (1), Dora Ardelean 4, Dara Kovacevici 4, Andra Haas, Ana Ferariu, Jelene Mitic. Antrenor: Dan Calancea.
CSU Alba Iulia: Adrienne Webb 11 (1), Sonia Ursu 11 (3), Mariah King 9 (1), Vanessa Abel 8(2), Elena Dincă 5 (1), Marta Feder 2, Stefka Miteva 2, Asia Logan. Antrenor: Miroslav Popov.

În etapa a VI-a a campionatului de baschet feminin, formaţia de sub Tâmpa a confirmat ascensiunea valorică în care se află, obţinând un succes clar. Nu trebuie omis faptul că albaiuliencele, la ultimele trei ediţii de campionat, au ocupat de două ori locul patru şi odată au fost pe ultima treaptă a podiumului. „Olimpicele” au început în forţă meciul şi după primul sfert aveau o diferenţă de 5 puncte, într-un sfert pe care l-au condus permanent. În  sfertul al doilea, meciul a fost mai echilibrat, puternica echipe din capitala Unirii, Alba Iulia, a avut câteva momente în care a trecut la conducere, dar la finalul setului tot braşovencele se aflau la conducere cu 29-27. Totul urma să se decidă în ultima repriză, repriză controlată de gazde, 12-11 în sfertul trei, iar detaşarea s-a produs în ultimul sfert adjudecat  cu 16-12 şi la final victoria a aparţinut gazdelor cu 57-50. O victorie care deschide definitiv drumul echipei de sub Tâmpa spre „careul de aşi” al campionatului.
La sfârşitul acestei săptămâni, „olimpicele” vor evolua împotriva unui mai vechi partener de întrecere, Danzio Timişoara.

Dan Calancea este mulţumit de evoluţia elevelor sale
La finalul meciului, antrenorul braşovean, Dan Calancea, s-a declarat satisfăcut de evoluţia elevelor sale. „O victorie foarte importantă, cel puţin pentru partea finală a turului de campionat. Aşa cum am mai spus, vom încerca  să jucăm cât mai bine cu formaţii de top din campionat, iar astăzi (n.n. vineri), am făcut-o în compania  celor din Alba Iulia, unde am făcut un prim pas. Am avut multe emoţii, dar am avut un plan defensiv dar şi ofensiv, care a fost respectat cu rigurozitate. Fetele merită toate  felicitările pentru victoria obţinută”.