„Olimpicele” şi-au atins obiectivul, au terminat pe locul VI

Publicat la 07 aprilie 2014

Olimpia CSU Braşov  -  CSM Târgovişte 57-91 (13-27,17-19,10-20,17-25)
Sala Sporturilor „Dumitru Popescu- Colibaşi”, pectatori : 200
Olimpia: Carla Bartee 20 de puncte, Zdenka Kovacevic 11 (2x3), Sonia Ursu-Kim 9, Gabriela Irimia 7, Simina Avram 4, Andrea Haas 2, Vladinka Erak 2, Ana Ferariu 2, Mădălina Cioroiu, Ecaterina Armanu, Anda Baltaşiu. Antrenor, Dan Calancea.
CSM Târgovişte: Ancuţa Stoienescu 15 (3), Andreea Huţanu 13(1), Jenne Smith 14, Fanny Hutlasa 13 (1), Britney Jones 10, Porchia Green 6, Lenita Sanford 4, Claudia Uşurelu 2. Antrenor, Dan Fleşariu.

Manşa a doua a sferturilor de finală a campionatului diviziei A la baschet feminin a confirmat valoarea formaţiei târgoviştene, fostă campioană, care se află în lupta pentru un loc în finala ediţiei. După evoluţia deosebit de bună din prima manşă de lângă Turnul Chindiei, olimpicele braşovene  au cedat onorabil în prima repriză a manşă retur. Antrenorul Dan Calancea a rulat tot lotul, fapt ce a permis ca permanent formaţia oaspete să fie la conducerea partidei, 27-13 în primul sfert, 36-26 după 15 minute pentru ca la pauză să intre la cabine cu 16 puncte avans, 46-30. Braşovencele au încheiat sezonul pe locul VI, cel mai bun de când s-a aflat în elita celor mai bune echipe din ţară. Cum la începutul sezonului s-a stabilit ca învinsele din sferturile de finală să nu mai dispute continuarea campionatului, locul pe care Olimpia a încheiat ediţia este cel de la sfârşitul campionatului regulat, locul VI, unul onorabil în opinia noastră. Conducerea clubului se află în negocieri pentru păstrarea lotului şi pentru sezonul viitor, care va începe în septembrie.
Dacă jucătoarele de la intern vor rămâne în continuare, cu excepţia Siminei  Avram, care este foarte posibil să prindă o bursă în SUA, cu stranierele se află în discuţii avansate.
Într-un alt meci al sferturilor de finală, campioana ICIM Arad a învins la Timişoara formaţia Danzio, 63-54 şi s-a calificat în semifinale, după ce câştigase şi prima manşă, 76-40.
Celelalte două meciuri din sferturi s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei, urmând a vi le prezenta în ediţia noastră de mâine.