OLIMPIA CSU BRAŞOV - CSU ALBA IULIA (11-17, 5-12, 17-11, 8-18)

„Olimpicele” au pierdut primul meci al semifinalei

Publicat la 17 martie 2016

A doua partidă va avea loc vineri, în deplasare

Deşi mizau pe o forţă colectivă cu care să contracareze valoarea individuală a jucătoarelor de la CSU Alba Iulia, baschetbalistele de la CSU Olimpia au fost nevoite să se recunoască învinse aaseară, în prima manşă a semifinalelor Ligii Naţionale. Fetele antrenate de Dan Calancea au pierdut primul „sfert” la diferenţă de şase puncte, pentru ca în a doua parte să reuşească doar cinci puncte, la pauză intrându-se cu scorul de 16-29. Braşovencele au ieşit de la cabine ceva mai motivate, s-au apropiat la un moment dat de oaspete la doar două puncte şi au încins fanii veniţi să le susţină.
Ultimul „sfert” a fost unu cu adevărat încins, „olimpicele” lăsând impresia în unele momente că pot întoarce soarta partidei.
Oaspetele au reuşit însă să rămână în avantaj până la final, ba chiar au mărit diferenţa, impunându-se cu 58-41. „Am făcut două sferturi foarte slabe, pentru ca apoi să revenim bine în a treia parte. Mă aşteptam la o altă evoluţie din partea unor jucătoare, mai ales cele cu experienţă. Am spus şi înainte de joc ca Alba e favorită, dar mergem să facem tot posibilul să aducem meciul 3 la Braşov”, a declarat antrenorul Dan Calancea.
Olimpia CSU va juca cel de-al doilea meci al semifinalei vineri, în deplasare, pentru ca în caz de egalitate să aibă şansa jocului decisiv pe teren propriu, lunea viitoare.