Editia 8166 - 19 apr 08:35

BASCHET FEMININ

„Olimpicele“ au părăsit Cupa României cu capul sus

Publicat la 14 ianuarie 2014

Olimpia CSU Braşov - CSM Târgovişte 41-80 (13-27,14-21, 5-16, 9-16) CSM Târgovişte - Olimpia CSU Braşov 77-75 (21-18,21-19,15-18,20-20)

Olimpia CSU: Vladenka Erak 17+14, Zdenka Kovacevic 10 +13, Nataşa Bucevac 9+20, Carla Barte 2+12, Mădălina Cioroiu 1+0, Simina Avram 1+6, Andreea Haas 0+3, Gabriela Irimia - +7, Ana Ferariu, Anda Baltaşu.

La sfârşitul săptămânii trecute, baschetbalistele de la Olimpia CSU Braşov  au susţinut în sala Chindia din Târgovişte  meciurile din sferturile de finală ale Cupei României, în compania puternicei formaţii gazdă, fostă campioană a ţării, una dintre cele mai puternice echipe din campionatul intern. După ce în primul meci elevele antrenorului Dan Calancea au evoluat modest, cedând la diferenţă, în cel de-al doilea, ele au dat o replică viguroasă fiind foarte aproape de a cuceri victoria. Pe parcursul meciului, braşovencele s-au situat la nivelul valorosului adversar. Au condus în min, 33 cu 63-59, au continuat să fie la cârma partidei, conducând în continuare cu 65-60, iar cu 2 minute înainte de final au avut 72-69 pe tabelă, gazdele egalând când mai eraju 14 secunde de joc, 75-75 şi să înscrie golul victorios în ultima secundă. Nu trebuie omis faptul că de la braşovence a lipsit una dintre cele mai valoroase jucătoare Christina Dewitt, care nu a ajuns la echipă. La finalul partidei, antrenorul Dan Calancea a declarat:
„Ne-am dorit să facem 2 jocuri bune şi am sperat într-un miracol pentru a ne califica în Final Four. Din păcate, valoarea adversarului şi-a spus cuvântul iar jocul nostru slab  din primul meci a fost decisiv. Acum va trebui să ne concentrăm asupra meciurilor din campionat, unde ne aşteaptă un debut de foc cu multe meciuri importante pentru noi şi pentru atingerea obiectivului din acest sezon”. Braşovencele debutează în returul campionatului sâmbătă, 18 ianuarie, la Alexandria în compania unei alte echipe de top din campionat, CSBT.