Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 09 februarie 2015

Olimpia CSU Braşov  -  CSM Târgovişte 81-83 (28-20, 19-20,21-21,13-22)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 200
Olimpia: Britney Jones 24 puncte (2x3), Gabriela Irimia 20(4), Sonia Ursu 14, Zorica Mitov 14, Carla Barte 7 (1), Nataşa Bucevac 2, Mădălina Cioroiu, Andra Haas. Antrenor, Dan Calancea.
Târgovişte: C.Givens 32 (1), M.Cooker 19 (1), P.Poole 11 (2), Ancuţa Stoienescu 10, A.Olah 5 (1), P.Green 4, A.Huţanu 2, J.Watsson, E.Dinea, S.Kirberg.

În urmă cu o săptămână, în runda 22-a a campionatului primului eşalon al baschetului feminin, „olimpicele” braşovene  au fost foarte aproape de a obţine un succes „greu” în faţa liderei de atunci a campionatului, Sepsi Sf. Gheorghe, care a câştigat cu mare greutate pe propriul teren pe final de meci. A trecut o săptămănă şi după un meci cu frâna de mână trasă la Cluj,  a urmat disputa de acasă în compania echipei campioane, CSM Târgovişte, formaţie cu jucătoare experimentate cu un buget net superior braşovencelor.
Echipa de lângă turnul Chindiei era recomandată  atât de titlul de campioană, pe care  doreşte să-l reediteze, dar şi de faptul că se află pe primul loc al clasamentului. Pe teren această diferenţă nu s-a văzut pentru că  echipa care a controlat jocul a fost formaţia de la poalele Tâmpei.
Braşovencele au preluat conducerea  din startul partidei şi în min. 5 aveau 12-9 pe tabelă pentru ca la finalul primului sfert  avansul să crească la 28-20. În continuare, s-a mers cap la cap şi după consumarea primei reprize cele 7 puncte cu care Olimpia era în avans (47-40), diferenţă dătătoare de speranţă pentru o repriză secundă la fel de bună. Campioanele au intrat la reluare pe teren  decise să întoarcă rezultatul şi în min. 23  au trecut în avantaj cu 2 puncte, 51-53. Gazdele nu au fost de acord şi peste numai 2 minute  aveau din nou avantaj cu 62-57, avantaj care se mentine, 68-61. Un final de meci încins, s-a ajuns ca în min. 39 braşovencele să aibă un avantaj de 2 puncte,79-77 iar cu două secunde înainte de finalul partidei să se stabilească egalitatea, 81-81. Pe acest final oaspetele înscriu un coş de două puncte, coş care se pare a fost în afara  timpului regulamentar, şi campioanele obţin o victorie în mare măsură nemeritată. Olimpicele sunt în creştere evidentă de formă, acum dinaintea ultimelor partide din sezonul regulat.

„O să vedeţi în cabine fetele plângând”
Antrenorul braşovencelor, Dan Calancea, afectat de nedreptatea rezultatului final  a făcut o declaraţie mai scurtă ca oricând, „am jucat foarte bine, dar dacă veţi merge acum în vestiar o să vedeţi că toate fetele plâng”. Preşedintele Comisiei de sport din cadrul Consiliului Judeţean, Dragoş Crăciun, un optimist de fel, a declarat: „A fost un meci foarte spectaculos în care echipa noastră s-a întrecut pe sine. Felicit fetele  care au jucat foarte bine, au dat dovadă de dăruire, dar până la urmă  am pierdut. Acum va trebui  să ne concentrăm şi să învingem la Timişoara”.

Ultimele trei meciuri sunt de foc
Pentru Olimpia urmează o suită de ultime trei meciuri deosebit de in portante şi în acelaşi timp deosebit de grele. La sfârşitul acestei săptămâni, la Timişoara, se vor confrunta  cu Danzio din localitate, echipă care se luptă să prindă ultimul loc de play-off. Urmează apoi meciul cu vicecampioana ICIM Arad de la Braşov, adversar cu care braşovencele sunt vecine de clasament, echipă care speră să prindă un loc în careul de aşi. În ultima rundă, cea din 28 februarie, echipa se va deplasa la Alexandria şi va juca cu formaţia teleormăneană, care speră să prindă un loc superior la finalul sezonului regulat.