BASCHET FEMININ

Olimpia a pierdut jocul de la Alexandria şi pe Michaela Houser pentru trei săptămâni

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 30 ianuarie 2017

Olimpia CSU Braşov a pierdut jocul disputat sâmbătă în deplasare la CSBT Alexandria, scor 72-65, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 17-a a Ligii Naţionale de Baschet feminin. În afara înfrângerii, echipa lui Dan Calancea a suferit o altă pierdere, mai grea, pierzând-o pe Michaela Houser în minutul trei al confruntării, aceasta accidentându-se la mâna stângă şi urmând a lipsi probabil aproximativ trei săptămâni. După o partidă în care echilibrul a fost cuvântul de bază, Olimpia câştigând primul sfert (19-20), gazdele întorcând până la pauză (38-21), braşovencele reducând din nou din handicap în sfertul trei (52-51), iar Alexandria reuşind să-şi asigure victoria în ultima parte a confruntării. Pentru Olimpia, Blijana Pesovic a reuşit 21 de puncte, 7 recuperări şi 5 pase decisive,  iar Kristina Higgins a terminat partida cu 14 puncte, 12 recuperări şi 3 pase decisive. După această înfrângere, Olimpia rămâne pe locul secund, cu 29 de puncte, unul mai mult decât Universitatea Cluj şi CSM Târgovişte, pe aceasta din urmă întâlnind-o etapa viitoare pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 18.00.

Dan Calancea şi trei „olimpice” la All Star Game
Din cauza unor motive organizatoric-logistice, Federaţia Română de Baschet a oprit vineri, 27 ianuarie, ieri votul pentru All Star Game, deşi acesta ar fi trebuit să se finalizeze la data de 31 ianuarie. Astfel, după centralizarea voturilor publicului (30% pondere), mass-mediei (30% pondere) şi a oficialilor Federaţiei (40% pondere), Olimpia CSU Braşov are trei jucătoare la show-ul din 12 februarie, de la Sfântu Gheorghe - Biljana Pesovic, Dora Denisa Ardelean şi Andreea Alina Crăciun. Acestea vor face parte din echipa Sudului, condusă de pe banca tehnică de antrenorul lor de la Olimpia, Calancea Dan şi de cel de la Sepsi Sic Sfântu Gheorghe, Zoran Mikes.