Editia 8166 - 19 apr 19:05

Olimpia a pierdut în deplasarea de la Galaţi

Publicat la 18 ianuarie 2016

Baschetbalistele de la Olimpia CSU Braşov au pierdut sâmbătă, partida din depalasarea de la Phoenix Galaţi, 84-87 (23-24, 23-21, 21-25, 17-17), meci pe care însă nu au fost departe de a-l câştiga şi pe care l-au condus în multe momente. Ambele tabere au avut din start câte o piesă lipsă din angrenaj: Cassie Rochel respective Biljana Pesovic. După ce gazdele au condus cu un singur punct după primul sfert, echilibrul a continuat să fie principala caracteristică a partidei, cele două combatante au mers cap la cap şi în sfertul doi, de data aceasta Olimpia având ultimul cuvânt după ce Irimia a transformat două aruncări libere. În sfertul trei braşovencele au început cu un ecart de 7-0, după care şi-au mărit avantajul la 10 puncte (63-53), însă fetele pregătite de Eugenio Rodrigues au întors rezultatul ajungând la 70-67 înainte de ultima parte a jocului. Tensiunea a atins cote maxime în ultimul sfert, braşovencele şi-au pierdut concentrarea, dar şi pe Gabi Irimia, accidentată şi Carla Bartee, eliminată pentru cinci greşeli personale, iar cu trei minute înainte de final, Phoenix s-a desprins decisiv, scor 81-73. Marcatoarele Olimpiei în partida de la Galaţi au fost Bartee - 26, A. Ferariu - 16, Irimia - 14, Sharpe - 13, Mitic - 6, Ardelean - 5, M. Ferariu şi Chiş - câte 2. „A fost un meci care a făcut o excelentă propagandă baschetului feminin românesc. În condiţiile în care jocul ar fi avut o altă importanţă pentru noi (în sfertul trei am avut o diferenţă de 10 puncte pe tabelă), abordarea ar fi fost alta. Le-am înlociut pe Bartee şi Sharpe cu Maria Ferariu (15 ani) şi Iulia Brezoi (16 ani). Tot sfertul trei am avut pe teren patru jucătoare românce, alături de cele două fiind şi Ana Ferariu (18 ani). Sunt foarte mulţumit de evoluţia lor, înfrângerea mi se datorează sută la sută”, a declarat antrenorul Dan Calancea la finalul partidei.

Conducerea Galaţiului stă rău cu aritmetica
O întâmplare hazlie a avut loc pe parcursul partidei de la Galaţi, când preşedintele formaţiei Phoenix, Florin Nini, nu a mai dorit să urmarească jocul din tribună şi a considerat că este mai util să se aşeze chiar în spatele mesei. Oficialul gălăţean a reproşat conducerii braşovene că are o echipa cu şase jucătoare străine, de parcă acest aspect ar fi o ilegalitate. „Îl informăm pe domnul Florin Nini că din primele opt echipe din clasament, în acest moment, exceptând Alexandria, echipa noastră este singura care are în componenţă doar patru jucătoare străine. Mai mult, la meciul cu Galaţiul am avut doar trei straniere, Pesovic nefăcând deplasarea. Probabil că dânsul, auzindu-le pe junioarele Maria Ferariu, Iulia Brezoi şi Ana Ferariu discutând pe teren în limba germană, toate fiind eleve la liceul german „Johannes Honterus”, a socotit că şi ele sunt străine şi din acest motiv a ajuns la un număr de şase”, declară oficialii braşoveni într-un comunicat de presă.