Editia 8171 - 26 apr 15:19

Obosiți, dar victorioși, Stere and Co au terminat cantonamentul

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 30 iulie 2012

Corona Brașov- CS Voluntari 1-0 (0-0) Stadionul Metrom.A înscris Marinescu (75). Corona: Marc - Martac, Foriko, Damian, Fizeșan-Popa, Munteanu, Stere, Marcăș - Coman, Pasztor (repriza I-a), Târziu - Mădulărea, Stanciu , Ștefan, Avram-Postolache, Stângă, Leonte, Sorin Marin- Chirciu, Marinescu (repriza a II-a)

Corona Brașov- CS Voluntari 1-0 (0-0) Stadionul Metrom.A înscris Marinescu (75). Corona: Marc - Martac, Foriko, Damian, Fizeșan-Popa, Munteanu, Stere, Marcăș - Coman, Pasztor (repriza I-a), Târziu - Mădulărea, Stanciu , Ștefan, Avram-Postolache, Stângă, Leonte, Sorin Marin- Chirciu, Marinescu (repriza a II-a). Antrenor: Daniel Bona. Corona a arătat bine pentru momentul meciului cu Voluntari. Pe o căldură toridă și după un stagiu de pregătire centralizată în care, se știe, antrenamentele sunt preponderent fizice. Din păcate, decizia federației de a amâna startul campionatului, dă peste cap și programul gândit de Bona pentru această fază a pregătirilor. Revenind la meciul cu CS Voluntari, echipă pregătită de Bogdan Andone, secondat de brașoveanul Giani Negoiță, el a plăcut puținilor spectatori prezenți sâmbătă dimineață pe stadionul Metrom. Brașovenii au controlat jocul, au avut linii de mijloc laborioase în ambele reprize, tehnicitatea unor jucători ca Stere, Vlad Munteanu, Stângă sau Moarcăș, păstrând mult mai mult balonul în posesie. În plus, cu o apărare beton, cu precădere în centrul ei, acolo unde Damian și Foriko au multă experiență la nivelul ligii a doua și chiar a întâia. Golul a fost reușit de Bogdan Marinescu și îi aparține sută la sută. A speculat neinspirația portarului advers și i-a furat balonul când a vrut să degajeze, apoi l-a împins în poartă, 1-0 (75). Antrenorul Daniel Bona a declarat la finalul partidei : ”Mă bucur că am încheiat cu bine cantonamentul, sunt totodată mulțumit de faptul că în amicale nu am primit gol, am câștigat toate partidele și am rămas fără jucători accidentați. Sper să continuăm pe aceeași linie și începutul de campionat, chiar dacă a fost amânat, să ne găsească bine pregătiți”. Jucătorii au primit liber până mâine dimineață când vor reveni la continuarea pregătirilor, pe propriul stadion. Următoarele meciuri amicale se vor disputa pe 1 august cu Unirea Slobozia și pe 4 august cu FCM Tg.Mureș, ambele pe stadionul Metrom.