Editia 8170 - 25 apr 14:17

FOTBAL- LIGA 1

Oaspeţii şi-au trecut în cont victorii concludente

Publicat la 04 august 2014

Din nou echipele oaspete s-au impus  în primele patru partide ale rundei a doua a primului eşalon. Noua echipă nemţeană a pierdut la scor  sub Pietricica şi au forţat demiterea lui Barbu. Rapidiştii  au realizat prima victorie  de la revenirea pe prima scenă în faţa puştilor lui Gică Hagi. La Galaţi, Alexandru Tudor a realizat un adevărat record de cartonaşe roşii, arătate gazdelor care au părăsit pentru a doua oară în acest campionat terenul învinşi. Steaua, fără să se întrebuinţeze prea mult  şi cu gândul la Aktobe cu care se va confrunta miercuri a învins echipa  olteană care spera la mult mai mult de la acest meci. A fost primul meci al sezonului în care tribunele au fost goale, terenul fiind suspendat. Astăzi, au loc ultimele partide ale rundei cu meciuri interesante la Mediaş şi la Cluj.

Marin Barbu, forţat, şi-a dat demisia
Ceahlăul  Piatra Neamţ  -  ASA Tg.Mureş  1-4 (1-2)
Au marcat:
Cârjan (26) / Ousmane NDoye (22,45), Henrique (55),Ioan Hera (85).
Meciul a început într-un ritm alert şi în min. 22, N’Doye  reia cu capul balonul  venit din cornerul executat de Bumba pentru ca numai după trei minute, Cârjan să trimită un trasor la colţul scurt  din 10 metri.
Repriza se încheie cu dubla realizată de Ousmane după o pasă excelentă de la Henrique. La numai 12 minute de la reluare, Cârjan vede roşu după un fault dur şi  totul părea rezolvat mai ales că Henrique înscrisese al treilea gol al mureşenilor, iar Hera închide tabela în min. 85. Cu această a doua înfrângere nemţenii s-au aşezat pe ultimul loc al clasamentului cu un golaveraj convingător 1-8, ceea ce a făcut ca antrenorul Marin Barbu să-şi dea demisia.

Rapid, la prima victorie de la revenireape prima scenă
Viitorul Constanţa  -   Rapid Bucureşti  1-2 (1-2)

Meciul disputat pe „sinteticul” din Chiajna a fost o dispută alertă în care rapidiştii au reuşit să obţină prima victorie de la revenirea pe prima scenă.
În primul sfert de oră al meciului rapidiştii au beneficiat de penaltiul din min. 8 ca urmare a faultului lui Mitrea asupra lui Ciolacu, pentru ca peste 7 minute, Ciolacu să ducă scorul la 0-2. Giuleştenii au profitat de ratarea gazdelor a unui penalti prin Daminuţă ca urmare a unui fault al lui Bornescu.Tabela se închide în min. 23, când arbitrul covăsnean, Rusandu, dictează un nou penalti transformat de data aceasta de Mitrea. Victoria rapidiştilor dă încredere antrenorului Ionel Ganea de a realiza obiectivul celor 17 puncte în primele 10 etape.

Oţelarii, cu trei eliminaţi, pierd pe propriul teren
Oţelul Galaţi  -  Concordia Chiajna  1-2 (0-0)

Un meci început fără probleme în prima repriză până la ultimul minut,  când Abraham, portarul gazdelor, face un fault ca ultim apărător şi este eliminat. Cu toate acestea,  gazdele, în inferioritate numerică, deschid scorul prin Tudorie (55). După un sfert de oră, Purece profită de gafa portarului gazdă şi egalează şi tot acesta, a pus capul la un balon venit din corner  şi aduce victoria ilfovenilor (86). În ultimele minute ale meciului, Sandu Tudor mai trimite la cabine alţi doi jucători ai gazdelor, Karol Karlik pentru al doilea avertisment şi Samoel Cojoc  pentru un fault dur.

Cu gândul la Aktobe Steaua a învins uşor echipa olteană
Steaua Bucureşti  -  CSU Craiova 3-1 (2-0)
Au marcat:
Adi Popa (5), Lucian Sânmărtean (36), Fernando Varela (93)/ Andrei Ivan (94).
Meciul s-a disputat în Ghencea fără spectatori. Pentru a fi sigură de victorie,  Steaua a înscris rapid, (5) când Adi Popa marchează nestingherit. În min. 10, oltenii ratează o situaţie imensă de a egala când şutul lui Rocha  este scos de pe linia porţii  de Pârvulescu. Gazdele au dominat clar prima parte a meciului şi în min. 36 Sânmărtean, revenit printre titulari trimite balonul din lovitură liberă la vinclu pentru 2-0. La reluare, steliştii au evoluat la trecerea timpului, fiind cu gândul la meciul de miercuri cu Aktobe. În prelungiri cele două protagioniste mai înscriu câte un gol, Varela, din pasa lui Sânmărtean şi respectiv puştiul junior, debutant pe prima scenă Andrei Ivan cu meciurile de la Mediaş.