Oare mai prost de atât se poate?

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 17 decembrie 2013

FC Braşov - Pandurii Tg. Jiu  3 - 5  (1-2)
Marcatori: Machado (32), Surdu (72) şi Buga ((78- pen.)/ respectiv Nicoară (6), Shamsin (9), Eric (52 şi 68) şi Dos Santos (86).
FC Braşov (antr. Ilie Stan): Bordea - Străuţ, R. Machado, Diogo Santos, Serginho - Mateiu, Aganovici (65 Moraru)- Vagner (25 Tătar), Buga, Surdu - A.Cristea (57 Fonseca)
Pandurii (antr. Cristian Pustai): Stanca - Pleaşcă, Christou, Mamele, Momcilovici - Anton, Elton - Ciucur, Eric (61 Pestana), Nicoară (68 Dos Santos)- Shamsin (46 Erico da Silva).
Arbitru: George Rădulescu. Asistenţi: Aurel Oniţă, Sebastian Stoianov.

Debut năucitor pentru „stegari” aseară contra gorjenilor. Nici nu era minutul 10 şi tabela încremenise la 0-2. Două contraatacuri fulger ale oaspeţilor, i-au adus pe Nicoară şi Shamsin faţă în faţă cu Bordea, unul de pe stânga, celălalt din centru. Nici unul nu a ratat, ambii marcând în urma a două şuturi sănătoase, primul în minutul 6, al doilea trei minute mai târziu. Braşovenii au încercat să-şi revină din pumni, dar aveau prea multe mâini „moarte” în echipă. Stan l-a scos repede pe Wagner, substituit cu Tătar (25), dar ar mai fi avut nevoie de patru, cinci schimbări. Dar cum nici regulamentul nu-i permitea, banca aşişderea, a încercat să „cârpească” cu ce avea la dispoziţie. S-au năpustit peste adversar, haotic, e drept şi au avut două „tentative” de ocazii la, „capul” lui Santos (12)şi şutul lui Mateiu (19). Machado l-a „bătut” în cele din urmă pe Stanca cu o lovitură de cap, 1-2 (32), iar Mateiu şi Buga puteau readuce buna dispoziţie în tribune, dar au ratat în aceeaşi fază (39). A fost scorul pauzei, unul ce nu prevestea nimic bun pentru viitorul lui FC Braşov, şi aşa cenuşiu. Bordea a început bine actul secund şi a salvat din faţa lui Nicoară, scăpat singur (50). Nu a avut ce face două minute mai târziu când Eric a prins perfect colţul lung de la 14 metri, lateral stânga, 1-3 (52). Rădulescu, un arbitru mai prost decât jocul braşovenilor nu a văzut henţul lui Grecu în careu şi faza următoare Eric s-a „distrat” cu Machado şi a făcut 4-1 (68)!
A urmat o răbufnire de orgoliu a gazdelor, două goluri Surdu şi Buga, dar insuficient, Dos Santos a „închis” tabela la un neverosimil 3-5! Şi Steagu se scufundă, se scufundă...