Editia 8171 - 26 apr 10:29

O singură greșeală, dar decisivă!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 03 mai 2012

CFR 1907 Cluj- FC Brașov 1-0 (1-0) Stadion „Dr. Constantin Rădulescu”. Teren bun. Timp călduros. Spectatori, 5000. CFR: Beto - Maftei, Cadu, Panin, Camora - Mureșan, Bakary Sare (76 Godemache) -Sougou, Hora (86 Lionn), Vranjes- Kapetanos (64 Ronny)

O singură greșeală, dar decisivă! CFR 1907 Cluj- FC Brașov 1-0 (1-0) Stadion „Dr. Constantin Rădulescu”. Teren bun. Timp călduros. Spectatori, 5000. CFR: Beto - Maftei, Cadu, Panin, Camora - Mureșan, Bakary Sare (76 Godemache) -Sougou, Hora (86 Lionn), Vranjes- Kapetanos (64 Ronny). Antrenor, Ioan And one. FC Brașov: Felguieras - Velayos, Majernik (58 Machado), Munteanu, Cr.Ionescu - Viveiros, Dias, Stângă (64 Olariu), Udoji- Hadnagy (55 Moutinho), Ilijoschi. Antrenor: Ionuț Badea. Arbitru: Ovidiu Hațegan. Asistenți: Petruța Iugulescu, Radu Ghinguleac. Cartonașe galbene: Ronny (64) Hora ( 67)/ Hadnagy (51), Dias (84), Ilijoschi (90+3) Brașovenii au descins cu gânduri mari în Gruia. Doreau confirmarea meciurilor bune și a rezultatelor surpriză cu echipele „mari”. Ionuț Badea și-a dispus tactic elevii pentru a bloca orice cale către buturile lui Felgueiras. „Un punct e mai mult decât nimic”, și-o fi spus el. „Bașca moralul băieților pentru acest final nebun de sezon.” Prima repriză a trecut pe nesimțite. Stegarii au „anesteziat” fotbalul. Doar Felgueiras s-a dezmorțit o dată pe la mijlocul reprizei la șutul lui Vranjes. În rest, fragmentări dese ale jocului în urma mult prea deselor faulturi ale gazdelor, recunoscută oricum ca o echipă dură. Repriza secundă a început prost pentru ai noștri. În minutul 47 Majernik a sărit la cap în „adâncime”, dar nu a făcut decât să îi așeze mingea lui Kapetanos. Grecul nu a ezitat, a șutat de la 16 metri puternic și plasat, lângă bara din stânga, 1-0. De parcă nu ar fi fost de ajuns, cinci minute mai târziu Hadnagy are o reacție ciudată. La un banal corner clujean, a sărit cu ambele brațe mimând o respingere a balonului. Hațegan a „văzut” henț și a dat penalty. A bătut tare și plasat Cadu, dar Felgueiras a dovedit de ce îl alintăm Super Mario. A respins mingea în bară de unde a fost degajată de un fundaș. Andone nu a uitat de ultimele meciuri acasă, înfrângerile cu Rapid și Chiajna și a betonat defensiva. Un 1-0 bun, de trei puncte. Din păcate Brașovul nu a avut forță în atac, nu și-a creat o ocazie mai acătării și nu a pus deloc în pericol poarta lui Beto. Ar fi putut să o facă Moutinho în minutul 84, dar nu i-a ieșit preluarea și a irosit un sfert de ocazie, singura a stegarilor în meciul de la Cluj. Ionuț Badea spera la un punct la Cluj La conferința de presă de la finalul partidei din Gruia, antrenorul Ionuț Badea s-a arătat nemulțumit și a declarat că spera la obținerea unui punct: ”A fost un meci modest de ambele părți, lipsit de veleități tehnico-tactice deosebite. Am blocat marea majoritate a acțiunilor echipei din Cluj iar singurele lor ocazii au venit în urma unor erori individuale ale jucătorilor noștri. Cred că ambele echipe au evoluat modest. Am suferit pentru că nu am avut un jucător cu profil defensiv la mijlocul terenului, în condițiile în care Mateiu a fost suspendat iar Madeira este accidentat. În anumite momente ale jocului, jucătorii Brașovului au arătat teamă. Lupta pentru evitarea retrogradării este foarte strânsă. Aveam nevoie de măcar de un punct în meciul cu CFR. Nimic nu este jucat până în momentul de față.Ne așteaptă în continuare meciuri foarte dificile. Cunoaștem inportanța acestor jocuri și sper într-o mobilizare generală exemplară”. (D.V.)