banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 23:42

O lege locală din 2024 provoacă emoție în Făgăraș: amenzi pentru cei care hrănesc animalele fără stăpân în spațiile publice

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 11 noiembrie 2025

O lege locală din 2024 provoacă emoție în Făgăraș: amenzi pentru cei care hrănesc animalele fără stăpân în spațiile publice

La final de octombrie, Primăria municipiului Făgăraș le-a reamintit locuitorilor, printr-un anunț public, că, potrivit Hotărârii Consiliului Local nr. 137 din 30 mai 2024, este interzisă hrănirea animalelor fără stăpân în locuri publice. Autoritățile atrăgeau atenția că, deși intențiile cetățenilor sunt binevoitoare, această practică favorizează înmulțirea necontrolată a animalelor fără stăpân și poate duce la probleme de igienă și siguranță în cartiere. Anunțul a fost transmis ca un „avertisment” înaintea amenzilor: „persoanele care nu respectă prevederile hotărârii riscă sancțiuni contravenționale”.
După publicarea anunțului, zeci de făgărășeni și-au exprimat nemulțumirea și indignarea în mediul online, arată presa locală. Mulți dintre ei au considerat măsura nedreaptă față de animalele abandonate și au cerut primăriei soluții concrete pentru gestionarea problemei.
În urma reacțiilor apărute, Primăria a revenit cu un comunicat de presă prin care a făcut mai multe precizări. Reprezentanții instituției au transmis că decizia de a solicita cetățenilor să nu mai hrănească animalele fără stăpân a fost luată în urma numeroaselor sesizări primite de la locuitori, asociații de proprietari, unități publice și Poliția Municipiului Făgăraș.
Potrivit comunicatului, aceste sesizări reclamă probleme de igienă, deteriorarea autoturismelor, dar și apariția unor haite care pot pune în pericol siguranța publică. „Existența locurilor în care animalele găsesc permanent hrană favorizează formarea grupurilor și a haitelor”, se arată în comunicat.
Autoritatea mai precizează că, potrivit HCL nr. 137/2024, este sancționată creșterea animalelor pe domeniul public, iar persoanele care hrănesc constant animalele și le improvizează adăposturi pot fi încadrate în această situație. Totuși, aplicarea sancțiunilor se va face doar cu respectarea strictă a legii și cu scopul de a preveni probleme, nu de a pedepsi compasiunea.
Primăria Făgăraș mai transmite că susține campaniile de sterilizare desfășurate periodic și că intenția mesajului inițial a fost aceea de a menține un echilibru între siguranța cetățenilor și respectul față de animale. „Suntem pe deplin conștienți că iubitorii de animale își doresc același lucru ca și ceilalți cetățeni: un oraș curat, sigur și empatic. Vom continua dialogul și vom lucra împreună pentru ca Făgărașul să rămână un oraș curat, sigur și plin de compasiune”, se arată în comunicatul transmis de Primăria Făgăraș.


 

+4 -2

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie