Editia 8166 - 19 apr 01:28

O altă noapte magică sub Tâmpa!

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 27 noiembrie 2012

FC Brașov- Steaua 3-1 (1-1) Stadion „Silviu Ploieșteanu” Spectatori: 6000 FC Brașov: Mutu- Velayos, Machado, Munteanu, Cr. Ionescu- Viveiros (83 Brata), Madeira, Mateiu, I

O altă noapte magică sub Tâmpa! FC Brașov- Steaua 3-1 (1-1) Stadion „Silviu Ploieșteanu” Spectatori: 6000 FC Brașov: Mutu- Velayos, Machado, Munteanu, Cr. Ionescu- Viveiros (83 Brata), Madeira, Mateiu, I.Popa (54 Păun)- Buga, Batin (88 Tameș). Antrenor: A.Szabo. Steaua: Tătărușanu- Martinovici (67, Adi Rocha), Gardoș, Chiricheș, Pârvulescu- Chipciu, Prepeliță (46, Pintilii), Bourceanu, Tănase- M.Costea (46, Adi Popa), Rusescu. Antrenor: L.Reghecampf. Arbitru: M.Avram (București) Asistenți: Cr. Nica (Ploiești) și M.Nicoară (Caraș Severin) Steaua a venit rănită la Brașov după ce a fost mitraliată de Stuttgart în Europa League. Ca să mai dreagă busuiocul și să conducă detașat în clasament, ea avea nevoie de un rezultat pozitiv la Brașov. Stegarii erau după un punct chinuit la Bistrița și cu un handicap serios, absența titularului porții, Taborda. Dar aceasta putea fi seara lui Mutu, portarul cu numai 30 de secunde în liga 1. În rest, jucătorii cu care Badea și ulterior Szabo, au adus punctele Brașovului în acest tur. Meciul a început, așa cum ne așteptam, în forță. Steaua, ca un adevărat lider, s-a așezat în terenul Brașovului. Și totuși, primele emoții au fost la poarta Stelei, dar Tătărușanu a respins șutul lui Batin (5). Patru minute mai târziu a venit rândul lui Viveiros să tragă, dar direct în brațele lui Tătă. Steaua a replicat cu două cornere, rămase fără rezultat (11 și 12). Minutul 14, Buga a fost faultat în careu de Chiricheș și Avram a dictat penalty. A bătut Paul Batin și s-a făcut 1-0 (15). În minutul 23, Avram s-a rușinat de scorul de pe tabelă și a inventat un penalty și pentru Steaua. A bătut Rusescu și, 1-1 (24). Iulian Popa a căutat vinclul (29), iar Dodel l-a încercat pe Mutu din lovitură liberă de la 20 de metri (44). După pauză, Reghe i-a lăsat la cabine pe Prepeliță și M. Costea și a mizat pe Pintilii și Adi Popa. Szabo a răspuns cu Păun în locul lui I.Popa. Și s-a văzut, Georgian a inițiat o acțiune superbă terminată cu șutul lui Batin, la palmă de vinclu (56). Tot cei doi au îngenuncheat Steaua în minutul 60. Păun a inițiat un contraatac, i-a pasat lui Batin care a șutat. Tătărușanu a respins până la același Păun care a marcat, 2-1. Au urmat momentele Stelei, pe apărarea indusă alor noștri și au apărut jumătăți de ocazie la poarta Steagului. Mutu a fost la înălțime însă în toate momentele atacurilor steliste. Avram continuă prestația jenantă și mai dă un penalty Stelei. Rusescu face dreptate și trimite mult peste poartă (80). Penalty este și la poarta cealaltă, Batin oprit neregulamentar să marcheze și drept dovadă că a fost corect acordat, Mugurel Pele Buga l-a transformat, 3-1 (85).De la margine se arată cinci minute adiționale pentru a prelungi parcă umilința Stelei. Publicul nostru a trăit finalul în picioare, băieții au fost admirabili, victoria a fost obținută cu inima.