O altă etapă, o altă înfrângere, a opta la rând

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 26 noiembrie 2021

FC Buzău - FC Braşov 1-0 (1-0)

FC Braşov a pierdut jocul disputat joi seară, în deplasare, pe terenul lui FC Buzău, scor 1-0 (1-0), în deschiderea etapei a 15-a a Ligii a 2-a.
Gazdele au avut două ocazii de gol, ambele cu Lopez în rol de finalizator, prima respinsă de Drăgoi, a doua de portarul Mutu.
După ce Cîrstian a pierdut un careu în propria treime, Munteanu a profitat şi i-a centrat lui Paţurcă, care a deschis scorul cu o lovitură de cap (28).
Cea mai mare ocazie a reprizei secunde, poate una dintre cele mai mari ale campionatului, le-a aparţinut tot buzoienilor lui Cristi Pustai: Rogac a trimis în bară cu capul dintr-un metru (72).
FC Braşov a ajuns la nu mai puţin de opt înfrângeri consecutive şi riscă să piardă poziţia a 16-a în clasament, la finalul acestei etape, în caz că Unirea Constanţa va trece de CS Comunal Şelimbăr. De cealaltă parte, FC Buzău se află pe locul cinci, cu 28 de puncte.
„O singură greşeală şi din nou am pierdut. Am început temători. Adversarul a avut două, trei situaţii bune la poarta noastră din momente fixe. În primele 30-35 de minute nu am reuşit deloc să avem posesie. Apoi am început şi noi să jucăm, să pasăm, repriza a doua a fost mult mai echilibrată. Dar tot nu reuşim să ne facem ocazii de poartă. Pentru efort, însă, pentru atitudine, felicit jucătorii! Văd, totuşi, paşi mici spre mai bine. Încercăm să îmbunătăţim lucrurile. Apreciez că jucătorii îşi doresc să facă ceea ce am lucrat în puţinul timp la antrenamente. Vom face tot posibilul să câştigăm ultimul meci şi vom avea timp la iarnă să lucrăm să ieşim din această pasă. Toate aspectele sunt de îmbunătăţit, nu doar unul anume!”, a spus, la final, Călin Moldovan, antrenorul lui FC Braşov.
În etapa următoare, FC Braşov va primi vizita Unirii Constanţa, iar FC Buzău va juca pe terenul Stelei Bucureşti.
Într-un alt meci disputat joi, în cadrul etapei a 15-a, Concordia Chiajna şi Dunărea Călăraşi au remizat, scor 0-0.