Nu-i rău, remiză la liderul din play out!

Gloria Buzău  -  Unirea Tărlungeni  1-1 (0-0)
Au marcat: Andrei Puşcaşu (46), respectiv Robert Elek (83).
Gloria: Gherasim - Airinei, Vlaicu, Bârsănel, Agache- Moise (74 Gabriel Ion), Mihăescu (89 Abba), Marcu, Creţu (90 Voicu)- Puşcaşu, Pantelie. Antrenor, Ion Viorel.
Unirea: Dărăbanţ- Vlăsceanu, R.Barbu (46 Iaru), Tatarciuc (55 Postolache), Frîncu - Sorin Marin, Brujan, Antoche, Liviu Niculaie- Neculai (46 Marcăş), Elek. Antrenor, Laszlo Balint.
Arbitri: Cristian Georgescu (Bucureşti)- Ionuţ Bobe (Videle), Ciprian Geambazu (Buşteni).

Etapa a 4-a din play out a  programat în Crângul Buzăului derbyul seriei I dintre primele două clasate, Gloria vs Unirea Tărlungeni. Ambele echipe veneau după trei meciuri victorioase, dar antrenorul Gyuszi Balint spera ca elevii săi să menţină ritmul pentru a privi cu mai multă linişte următoarele 6 etape. Previziunile au confirmat pentru că evoluţia „uniriştilor” a fost din nou la înălţime.
O primă repriză mai modestă, cu o posesie mai bună a gazdelor, care au avut şi câteva actiuni periculoase la poarta apărată de Dărăbanţ. Pantelie şutează  din 20 de metri  şi Dărăbanţ scoate de sub transversală (14) pentru ca şutul lui Moise la rădăcina barei este respins în extremis de acelaşi goalkeper  (25). În minutul 27 Pantelie a trimis cu capul din 7 metri în transversală. O acţiune care se putea solda cu gol pentru oaspeti a avut loc în minutul 43, când la un contraatac rapid, Neculai i-a trimis lui Brujan la marginea careului gazdelor de unde Sorin Marin a şutat de la 10 metri, iar Gherasim a scos senzaţional un gol gata făcut. Cu toate că repriza secundă începe prost pentru oaspeţi, au luat gol în secunda 40, Puşcaşu  şut de la 15 metri, 1-0. Oaspeţii au crezut în continuare în şansa lor de a scoate măcar un punct, au avut mai mult initiaţiva şi au reuşit egalarea, când Elek a scăpat din marcaj  şi a înscris la colţul lung, 1-1. Peste alte două minute, Dărăbanţ s-a remarcat la şutul lui Pantelie, când a deviat balonul în bară. Pentru Unirea urmează trei partide consecutive pe propriul teren, când ar putea tranşa  soarta lor în această ligă.

„Egal obţinut cu şansă”
...a fost de părere antrenorul Laszlo Balint. „Am avut o primă repriză mai slabă în care gazdele ne-au fost superioare. La câteva actiuni ale gazdelor am avut şansă. Ne bucură însă faptul că băieţii au  crezut în continuare în şansa lor şi atunci când au fost conduşi şi rezultatul s-a văzut. Meciul a fost o lecţie pentru noi. Urmează trei meciuri acasă care vor rezolva ecuaţia situaţiei noastre din play out.”