banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8599 - 12 feb 15:06

Noi reguli la vânzarea maşinii. Cine şi când va plăti impozitul

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 22 ianuarie 2026

Un proiect de lege pus în dezbatere publică prevede noi reguli la vânzarea maşinii, stabilind cine şi când va plăti impozitul pentru vehiculul înstrăinat. Modificarea urmăreşte să elimine ambiguităţile şi să reducă birocraţia pentru contribuabili, se arată în documentul citat.
Proiectul de lege pus în dezbatere de Ministerul Dezvoltării operează modificări ale Codului Fiscal care vizează modul de impozitare a autovehiculelor cumpărate şi vândute în acelaşi an, dar şi procedura de radiere din circulaţie. 

Cum e acum
În prezent, impozitul auto este datorat de persoana care deţine vehiculul la 31 decembrie a anului fiscal anterior. Această regulă a generat situaţii neclare pentru maşinile cumpărate, înmatriculate şi apoi vândute în cursul aceluiaşi an.

Ce se propune
Potrivit proiectului, pentru aceste cazuri se introduce un termen unic de plată: „pentru mijloacele de transport achiziţionate, înmatriculate şi vândute în acelaşi an calendaristic, se stabileşte un singur termen de plată a impozitului, respectiv data înstrăinării”.
 „Se stabileşte obligaţia proprietarului de a depune declaraţia de radiere în termen de 30 de zile de la radierea din circulaţie a mijlocului de transport şi precizând că, din data de 1 ianuarie a anului următor radierii, acesta nu mai datorează impozit pentru acel mijloc de transport. De asemenea, se reafirmă obligaţia de a achita toate obligaţiile fiscale restante până la data radierii”, se arată în expunerea de motive.
Scopul acestor modificări este clarificarea şi simplificarea modalităţii de calcul şi plată a impozitului pentru mijloacele de transport achiziţionate şi vândute în acelaşi an, prin stabilirea unui singur termen.
Îmbunătăţirea procedurii de radiere din circulaţie, stabilind termene clare şi responsabilităţi pentru proprietari, precum şi eliminarea obligaţiei de plată a impozitului după radiere.
În general, aceste modificări vizează eficientizarea administrării fiscale şi reducerea eventualelor confuzii sau erori în procesul de impozitare a mijloacelor de transport.
 
Cseke Attila: Unii se eschivează de la plata impozitelor

Amintim că ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a explicat recent că există persoane care îşi achită impozitele încă din primele luni ale anului, în timp ce altele găsesc metode de a ocoli obligaţiile fiscale, inclusiv în cazul impozitelor pentru autoturisme cu capacitate cilindrică mare.
 „Se întâmplă în destul de multe unităţi administrative teritoriale - şi sunt exemple în acest sens - un autoturism cu o capacitate cinindrică destul de mare, peste 2000 de centimetri cubi, unde impozitul este mai ridicat - a fost şi anul trecut, e şi anul acesta - există posibilitatea, de exemplu, a achiziţionării în martie a unei asemenea maşini şi a scoaterii din evidenţa primăriei, în decembrie, pentru a nu plăti impozit, iar în ianuarie, acelaşi cetăţean să-l pună din nou în evidenţa primăriei. Şi se fentează bugetul local în condiţiile în care, pe de altă parte, avem contribuabili care nu-şi permit (...) maşini cu asemenea capacitate şi îşi plătesc impozitul în fiecare an”, a spus ministrul.
Cseke Attila a subliniat că este vorba de un „fenomen răspândit”, explicând că astfel de practici afectează bugetele locale şi creează frustrare în rândul contribuabililor corecţi. Noul proiect prevede ca impozitul să fie datorat chiar şi pentru o singură lună de înregistrare în evidenţele primăriei, eliminând astfel posibilitatea de a fenta plata.

 

+1 -0

Comentarii

'tache'

2026-01-24 02:17:34


'nici eu'

'inventiile '

2026-01-24 01:03:21


'Ce era asa greu de tradus domnu ministru? Data de Vanzare Cumparare la autoturism- Ce este in +PLUs se returneaza la platitor VANZATOR .data de Cumparare se calculeaza,adauga la Cumparator.NU se fac tranzactii din 20-12-pana in 05-01-a anului calendaristic. SI in 15martie.'

'Willy'

2026-01-22 03:22:05


'Nu am inteles nimic. '

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie