banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8679 - 12 iun 17:06

„Niciodată nu cred că veţi mai vedea vreun medic manager de spital”

Autor: Adina CHIRVASĂ

Publicat la 16 aprilie 2018

Directorul Spitalului de Copii a renunţat la şefie pentru un salariu dublu, ca simplu medic

„Niciodată nu cred că veţi mai vedea vreun medic manager de spital”

Revoluţia fiscală a guvernanţilor scoate la iveală situaţii aberante. Doctorul Liviu Muntean (foto stânga) a renunţat la funcţia de manager a Spitalului Clinic de Copii Braşov, pentru a avea salariul de medic, care este dublu faţă de salariul managerului. Mai exact, ca manager ar fi luat 4.900 de lei. Ca medic, ia un salariu de 10.900 de lei. Doctorul Muntean îndeplineşte acum funcţia de director medical, iar funcţia de manager a fost preluată de Monica Săbăduşi, care a fost director financiar-contabil.
Schimbarea a fost făcută de la 1 martie, iar Consiliul Judeţean a fost de acord să rezilieze amiabil contractul de management. „Salariul de manager nu s-a modificat, n-a crescut, nu s-a întâmplat nimic cu el, iar salariul medicilor, aşa cum ştiţi s-a cam dublat. Nu e normal ca un manager să aibă un salariu mai mic. Absolut deloc. Ca-n orice instituţie, managerul trebuie să aibă cel mai mare salariu, pentru că el răspunde de tot”, a subliniat dr. Liviu Muntean.
Este foarte probabil ca şi alţi manageri ai spitalelor din subordinea Consiliului Judeţean să adopte aceeaşi decizie, să renunţe la funcţia de şef de spital, pentru a avea salariul mai mare ca medic. Cert este că în Spitalul Clinic de Copii, niciun alt medic nu vrea să ocupe funcţia de manager. Iar doctorul Munteanu este chiar mai radical: „Niciodată nu cred că veţi mai vedea vreun medic manager de spital”.
Pe de altă parte, directorul medical Liviu Muntean a precizat că o parte dintre salariaţi vor primi salariul mai mic în această lună. Deja, oamenii au primit fluturaşii, iar scăderea este cauzată de plafonarea sporurilor din sănătate la acel 30% pentru care sindicaliştii au mai protestat. „La medici nu au scăzut, nici la asistenţi medicali, dimpotrivă, chiar au crescut, dar, din ce am văzut eu pe liste, la personalul auxiliar au cam scăzut. Asta înseamnă personalul de curăţenie, îngrijitoarele de curăţenie, chiar şi o parte din infirmiere şi personalul administrativ”, a mai spus dr. Liviu Muntean, director medical Spitalul Clinic de Copii Braşov.
Potrivit acestuia, scăderile sunt între 500 şi 700 de lei, în funcţie de categoria afectată.
Detalii despre consecinţele noului sistem de salarizare din Sănătate citiţi în „Social”, sub titlul „15% dintre angajaţii spitalelor au venituri nete mai mici cu până la 800 de lei”.

+6 -1

Comentarii

Radu

2018-04-16 10:03:56


@Aurel: sporurile erau maru ca salariile erau mici. Cinditiile grele din industrie nu se compara cu conditiile grele din spitale. Ia intereseaza-te ce face un asistent de medicina legala de exemplu. Daca poti rezista o saptamana e lucru mare. Nu cred ca in industrie aveai riscul de a contacta o boala la fiecare jumatate de ora cum are riscul tot personalul de la primiri urgente chiar si doamna care face fisa de internare.

AUREL AMALINEI

2018-04-16 09:37:19


Aud ca la unii lucratori din sistemul sanitar le-au scazut salarile si cu 1400 de lei datorita faptului ca s-au plafonat sporurile la 30%,ma intrb cat de mari erau aceste sporuri raportat la calcul sorurile ajungeau la 2000 de lei nu este normal si eu am muncit in conditi deosebite cu pericol de risc si aveam spor 16%

Baalzs Horatiu

2018-04-16 09:28:37


Un doctor extraordinar din toate punctele de vedere . A se vedea conditiile excelente din spital sectia de chirurgie ortopedie . Copil meu de 14 ani a fost operat de ruptura de clavicula acum un an ( ruptura in timpul unui meci de fotbal ) la facut ca nou . Respect maxim din partea mea !!!

Ariciul

2018-04-16 09:26:04


Poate ca este mai bine asa. Medicii sa se ocupe de pacienti si nu de treburi administrative iar salariile lor pot sa le depaseasca pe cele ale managerilor deoarece ei fac munca supercalificata si ei poarta cea mai mare raspundere concreta.

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie