Editia 8169 - 24 apr 10:40

Nemții și ghanezii au trecut în optimi

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 25 iunie 2010

Ghana - Germania 0-1 (0-0) A înscris: Ozil (60). Stadionul: Soccer City Johannesburg. Spectatori:83.391 Ghana: Richard Kingson - John Paintsil, John Mensah, Hans Sarpei - Kevin Boateng, Antony Annan - Andre Ayew (90 Dominic Adiyak), Prince Tagoe (64 Suley Muntari), Asamoah Kwadwo - Gyan Asamoah (82 Matthew Amoah)

Ghana - Germania 0-1 (0-0) A înscris: Ozil (60). Stadionul: Soccer City Johannesburg. Spectatori:83.391 Ghana: Richard Kingson - John Paintsil, John Mensah, Hans Sarpei - Kevin Boateng, Antony Annan - Andre Ayew (90 Dominic Adiyak), Prince Tagoe (64 Suley Muntari), Asamoah Kwadwo - Gyan Asamoah (82 Matthew Amoah). Antrenor: Radoslav Rajevic. Germania: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Per Mertesacker, Arne Frederich, Jerom Boateng (73 Marcel Jansen) - Sami Khedira, Mesut Ozil - Thomas Muller (68 Piotr Trochiwschi), Bastian Schwisteiger (81 Toni Kros), Cacau - Lukas Podolski. Antrenor: Joachim Low. Arbitru: Carlos Alberto Simon (Brazilia). Cartonașe galbene: Ayew (39) / Muller (44). O situație mai puțin întâlnită în arena internațională ca doi frați să evolueze la formații naționale diferite și să se confrunte într-un meci decisiv. Este situația fraților Boateng, Jerom evoluează pentru Germania, iar Kevin pentru Ghana. De data aceasta primul a avut câștig de cauză, dar ambii s-au calificat în faza superioară a competiției. Meciul a fost unul deosebit de tacticizat. După o primă repriză de așteptare, cu acțiuni fără consistență, ghanezii s-au retras diplomatic așteptând surprinderea adversarului pe contraatac. Așa au fost fazele din minutele 24 și 26 când Gyan scapă, dar este blocat în ultimă instanță de Neuer. În faza următoare, ca o copie la indigo, Ozil șutează din 10 metri în Kingson pentru ca în minutul 26 Lahm să scoată de pe linia porții. La reluare nemții s-au concentrat mai mult pe atac, dar cei care puteau deschide scorul au fost ghanezii în minutul 51 prin Asamoah, dar șutul lui este respins cu greutate de Neuer. Nouă minute mai târziu Ozil trimite o torpilă și Kingson scoate balonul din plasă. Ghanezii nu s-au descumpănit și numai peste trei minute Ayew a fost aproape de a egala, dar același Lahm și-a salvat din nou echipa. Pe final, cu veștile de la cel de-al doilea meci, apele s-au liniștit și ambele echipe vor merge mai departe în optimi. Surpriza de la Nelspruit Australia - Serbia 2-1 (0-0) Au înscris: Cahil (69), Holman (73)/ Pantelic (84). Stadionul: Mbombela din Nelspruit. Spectatori: 35.000. Australia: Mark Schwartzer - Luke Wilkshire (83 Richard Garcia), Michael Beauchamp, Lucas Neil, David Carney, Berett Emerton - Jason Culina, Tim Cahil, Carl Valeri (66 Brett Holman), Mark Bresciano (66 Scott Chipperfield) - Joshua Kenedy. Antrenor: Pim Verbeek. Serbia: Vladimir Stojkovic - Branislav Ivanovic, Nemanja Vidic, Aleksandar Lukovic, Ivan Obradovic - Milos Krasic (62 Zoran Tosic), Dejan Stankovic, Zdravko Kuzmanovic, Milos Ninkovic, Milan Jovanovic - Nikola Zigic (Marko Pantelic). Antrenor: Radomir Antic. Arbitru: Jorge Larrionda (Uruguay). Cartonașe galbene: Beauchamp (49), Wilkshire (50), Emerton (67) / Lukovic (19), Ninkovic (59). Paradoxal, sârbii au dominat aproape întreaga primă repriză, dar nu au reușit să împingă balonul în ațe. Miza partidei nu a produs spectacolul așteptat. Ambele echipe erau cu urechile la ce se întâmplă în cealaltă partidă a grupei. În prima repriză este de notat numai faza din minutul 12 când Krasic scapă pe contraatac, dar este blocat de Schwarzer în momentul șutului. La reluare australienii au fost mai activi, au fost mai mult în careul sârbilor, iar în minutul 69 Cahil sparge reduta cu un șut la vinclu. După numai patru minute Holman detașează formația australiană la 2-0 cu un șut din 30 de metri. Totul era jucat, sârbii nu au mai avut replică decât cu 6 minute înainte de final când Pantelic avea să înscrie golul de onoare, pentru că ambele formații au părăsit competiția. Cu aceste două partide s-au încheiat meciurile din grupele D și C cunoscându-se perechile din optimile de finală. Clasament grupa C 1. S.U.A. 3 1 2 0 4-3 5 2. Anglia 3 1 2 0 2-1 5 3. Slovenia 3 1 1 1 3-3 4 4. Algeria 3 0 1 2 0-2 1 Clasament grupa D 1. Germania 3 2 0 1 5-1 6 2. Ghana 3 1 1 1 2-2 4 3. Australia 3 1 1 1 3-6 4 4. Serbia 3 1 0 2 2-3 3 În optimi se vor disputa partidele: sâmbătă 26 iunie, S.U.A. - Ghana (TVR 1 - 21:30); duminică 27 iunie, Germania - Anglia (TVR 1 - 17:00).