banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8688 - 25 iun 05:46

Nelinişte în Piaţa Dacia: Se relicitează tarabele, comercianţii vechi vor să-şi păstreze locurile, dau la schimb „o indexare”

Autor:

Publicat la 26 noiembrie 2025

Nelinişte în Piaţa Dacia: Se relicitează tarabele, comercianţii vechi vor să-şi păstreze locurile, dau la schimb „o indexare”

Comerciaţii din pieţele braşovene sunt nemulţumiţi de faptul că Serviciul Administrare Pieţe din cadrul Primăriei Braşov pregăteşte pentru finele acestei luni licitarea tuturor locurilor din pieţe. Din punctul lor de vedere, licitaţia ascunde anumite interese din moment ce ea se face în plic închis, nu cu strigare. „În plus, în caietul de sarcini au impus chirii duble pe tarabe”, mai spun comercianţii. „Eu am o tarabă aici de 20 de ani şi nu îmi permit ca pentru 50 de bani să pierd licitaţia. Aş vrea să particip la această licitaţie, să fie una cu strigare, nu să fie la plic, ca să nu putem participa”, ne-a spus una dintre comerciantele din Piaţa Dacia.

Petiţie adresată primarului
Comercianţii din Piaţa Dacia au făcut o petiţie adresată primarului George Scripcaru prin care solicită menţinerea actualilor comercianţi în piaţa amintită, fără organizarea unei noi licitaţii. „(…) Vă rugăm să analizaţiposibilitatea menţinerii actualelor contracte de închiriere pentru tarabe, fără organizarea unei noi licitaţii, astfel încât fiecare comerciant să poată continua activitatea la acelaşi loc ocupat până în prezent”, se arată în aceasta.
„Considerăm că sistemul actual de licitaţie în plic creează incertitudine şi instabilitate pentru comercianţii care îşi desfăşoară activitatea de mulţi ani aici, existând riscul ca persoane din alte pieţe să liciteze mai mult şi să ia tarabele noastre, deşi noi am demonstrat seriozitate şi continuitate. Suntem dispuşi să acceptăm o majorare rezonabilă a tarifului de închiriere, astfel încât să contribuim fiecare la venitul municipiului cu condiţia să nu mai fie organizată licitaţie în plic”, spun comercianţii care îşi doresc fie să fie prelungite actualele contracte de închiriere, fie să aibă drept de preempţiune  pentru locurile din pieţe pe care le ocupă.

Regulile sunt de 3 ani
Contactat de BizBraşov.ro, şeful Serviciului Public de Administrare Pieţe din cadrul Primăriei Braşov, spune că licitaţia la plic este o reglementare aprobată de Consiliul Local. „Acesta este regulamentul aprobat prin HCL. Cred că sunt mai bine de trei ani de când nu s-a mai făcut o licitaţie cu strigare. Oricum, preţul reprezintă doar 65% din decizia de închiriere a tarabei, contând şi experienţa pe care o are acel comerciant, durata de funcţionare şi alte lucruri. Dar este important ca oamenii să prezinte acte care să ateste neurmărirea fiscală, de exemplu. Este timpul să avem pieţe la nivelul lui 2025. Eu înţeleg că este şi între ei o supărare şi acestea sunt nişte modalităţi de intimidare…”, a explicat Miklos Gantz.
Reamintim că miercuri, 18 noiembrie, Serviciul  Public Administrare Pieţe  Braşov, în conformitate cu   H.C.L  nr. 265/2022 şi H.C.L nr . 428/2022, a anunţat, pe site-ul propriu, organizarea licitaţiilor publice prin concurs de oferte  cu plic închis  în vederea ocupării locurilor de vânzare destinate agenţilor economici libere de contract începând cu data de 1 ianuarie 2026. (BizBraşov.ro)
 

+1 -3

Comentarii

'Radu '

2025-11-27 08:33:33


'E o măsură oarecum bună, problema este că cel puțin 70% dintre comercianți nu sunt producători ! Sunt intermediari care cumpără de la engros-ul de la Stupini și revândut la Dacia cu preț uneori chiar dublu ! Ar fi bine ca această licitație să fie făcută doar cu producători reali !!!'

'plic de la specukanti'

2025-11-27 02:01:16


'Licitație în plic...\nSe păstrează toate plicurile. '

'Willy'

2025-11-26 11:00:30


'Plin de speculanti in piete. Mafie in toata regula. De ce? '

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie