Curs BNR

1 EUR = 4.9477 RON

1 USD = 4.7247 RON

1 GBP = 5.8810 RON

1 XAU = 277.4951 RON

1 AED = 1.2863 RON

1 AUD = 3.3196 RON

1 BGN = 2.5297 RON

1 BRL = 0.9335 RON

1 CAD = 3.6853 RON

1 CHF = 4.7380 RON

1 CNY = 0.6999 RON

1 CZK = 0.2002 RON

1 DKK = 0.6649 RON

1 EGP = 0.2586 RON

1 HUF = 1.2761 RON

1 INR = 0.0609 RON

1 JPY = 3.6529 RON

1 KRW = 0.3714 RON

1 MDL = 0.2493 RON

1 MXN = 0.2362 RON

1 NOK = 0.4874 RON

1 NZD = 3.0037 RON

1 PLN = 1.0627 RON

1 RSD = 0.0421 RON

1 RUB = 0.0733 RON

1 SEK = 0.4745 RON

1 TRY = 0.2976 RON

1 UAH = 0.1599 RON

1 XDR = 6.3176 RON

1 ZAR = 0.2938 RON

Editia 7698 - 18 mai 02:08

NATO îşi va stabili baza în judeţul Braşov

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 15 aprilie 2022

NATO îşi va stabili baza în judeţul Braşov

Primii militari din grupul de luptă al NATO vor veni în România luna viitoare, a declarat ministrul Apărării într-un interviu acordat TVR. Vasile Dîncu spune că baza de la Cincu este locul ideal pentru amplasarea grupului de luptă al NATO. Vor fi în total o mie de militari din care 500 francezi şi 220 portughezi. Din componenţa grupului ar mai putea face parte militari turci şi britanici.
„Sper să îl avem măcar să fie toată organizarea făcută, chiar dacă nu vor fi veniţi până în iunie chiar toate trupele, dar sper să avem componenţa lui mai repede. În mai am putea să avem primii militari şi cu acest «battle group». Noi am avut inspecţii din partea Ministerului francez al Apărări, am vorbit şi eu cu cei care au venit din delegaţia franceză, au fost, vă spun, foarte încântaţi de condiţii au fost în mai multe locuri la Sibiu, la Cincu”, a declarat Dîncu.
Întrebat dacă baza de la Cincu are toate datele necesare pentru a fi baza unui„battle group”, ministrul a răspuns: „După părerea mea este locul ideal pentru un «battle group» pentru că sunt în zonă toate chestiunile de infrastructura necesare să faci exerciţii, trageri. Franţa este naţiunea cadru care va organiza acest «battle group» şi cel mai probabil va avea şi cea mai mare participare că de regula ţara care este naţiune cadru dă cam jumătate din «battle group», cam 500 de oameni, până la o mie se completează cu alte naţiuni”.


 

Comentarii

'Barbu Gh.'

2022-04-19 10:43:36


'Dacă-i întrebi pe iubitorii de cioloveci unde este Ucraina habar nu au. Păi de unde să știe atâta timp cât unii, alogenii, spre exemplu, nici nu știu să scrie cirect numele făcăturii pe care o ”slăvesc”. Și încă un lucru: asistații laudă pomenile. Ia să fie și ei contributori direcți, să-i vezi cum ar fi interesați de pomenile date unui dușman natural'

'Willy'

2022-04-19 01:58:49


'Slava Ukraina!'

'Rusu Aurelian'

2022-04-18 19:53:41


'Cand veneau peste noi tatarii si turcii nu era bine.\nAcum ca vin americanii e bine.'

'Danny'

2022-04-18 10:27:09


'Ce de aplaudaci ai rasboiului pe aici. Nu cred ca au tinut o arma in mana dar lauda rasboiul ei, se lauda, se aplauda si sunt plini de modestie.'

'Andrei'

2022-04-16 12:25:07


'Din pacate la noi sunt foarte multi prosti, si acesti prosti sunt usor pacaliti de propaganda rusa. Dar partea mai civilizata a tarii este cu Occidentul alaturi de poporul ucrainian. Slava Ukraini! Gheroiam slava!'

'Alex'

2022-04-15 20:26:25


'Bravo NATO. Thumbs up Willy. Toti ceilalti--gasitiva altceva de care sa va plangeti.'

'Willy'

2022-04-15 14:51:14


'La articolul asta, pana la aceasta ora, sunt singurul care a spus ceva inteligent. Restul au fluturat agenda rusa. Sclavetii tot sclaveti, ce sa ii faci nu ai ce sa ii faci. Slava Ukraina!'

'Barbu Gh.'

2022-04-15 13:26:41


'Când ești alogen nu ai tu treabă cu ce trupe sunt în țara unde ești pripășit. A se vedea bucuria unui astfel de ipochimen. Și tot ăștia sunt primii la a se bucura de tot ce-i împotriva țării și a românilor. '

'Marcus Aurelius'

2022-04-15 12:20:48


'\"Noi am avut inspecţii din partea Ministerului francez al Apărării\", zice ministrul umilintei romanesti. De cand au ajuns veneticii sa inspecteze Romania?'

'marsh afara!'

2022-04-15 11:34:56


'Ii platim noi cu 20.000 de dolari net per luna (salariu si tot ce implica aceasta cantonare a lor)!\nIi platim noi pe datorie, adica romania se imprumuta pentru a face fata acestor cheltuieli exorbitante!\n\nPe-ai nostri i-am dat afara, nu i-am platit, nu i-am motivat, n-au fost buni!\nTrebuiau sa vina mercenarii din exterior sa ne \"apere\"! \n\nAstia vin pentru noi, impotriva noastra a romanilor! \n\nBronzatul din nastere, securistul de baneasa, dincu, tradatorul national, stie ce face ! Igiena sociala Dincu, securistul criminal !\n\n'

'Willy'

2022-04-15 10:25:22


'Foarte bineee!'

'AUREL AMALINEI'

2022-04-15 08:11:18


'Romanii o duc foarte greu,nu au bani de mancare ,nu au bani de medicamente,nu au bani pentru facturi,insa statul roman are bani pentru refugiatii ucraineni la care le da diurna 70 lei/zi de fiecare,are bani pentru a intretinerea pe teritoriul romaniei a trupele NATO are bani de donatii pentru republica Moldova, totul este bine .La mai mare,vom vota aceiasi mizerie pentru ca nai pe cine'

'Barbu Gh.'

2022-04-15 06:57:25


'Și ar trebui să fie un motiv de bucurie? În nici-un caz.'

'Rammstein'

2022-04-15 06:54:57


'Si cine îi plătește?..boul de român plătitor de impozite și taxe!!!'