GIMNASTICĂ RITMICĂ

Naţionalele de gimnastică ritmică de la Braşov

Autor: Dan VINTILĂ, Bună Ziua Brașov

Publicat la 02 iulie 2013

Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibaşi din Braşov a găzduit editia din acest an a Campionatelor Naţionale de gimnastică ritmică pe echipe, individual şi ansambluri.

Într-o bună organizare a CSU Braşov, Federaţia de specialitate şi Agenţia de Sport Fun Sports cu concursul sponsorilor  Apemin Zizin şi Delaco Codlea,130 de gimnaste din 14 cluburi din întreaga ţară au contribuit la reuşita întrecerilor.
Tinerele sportive ale Clubului Sportiv Universitar braşovean pregătite de antrenoarele  Alina Stratulat şi Roxana Tincea sub directa coordonare a preşedintelui secţiei Simona Cioriceanu-Banciu au obţinut o medalie de argint la categoria a IV-a, un loc IV la Ansambluri ”Mica gimnastă” precum şi calificări la  Cupa Românei care se va organiza la finalul anului.
La Categoria IV-a echipa CSU Brasov  a cucerit locul secund şi medalia de argint  cu 115,600 puncte, fiind devansată de CS Anghel Saligny Iaşi  cu 133,350 pt. şi înaintea LPS Baia Mare cu 110,000 puncte. Echipa braşoveană a fost formată din: Rebeca Anton, Daria Balmuj, Raluca Lipianu,  Mara David, Miruna Udrea şi Mădălina Marinas.
Ansambluri ”Mica gimnastă ”(6-8 ani), a fost câştigat de CS UNFS Bucureşti urmată de CSM Oradea, LPS Baia Mare şi CSU Braşov.
Ansamblul  braşovean a fost format din: Teodora Cârstea, Ioana David, Ruxandra Popa, Alisia Tanas şi Carolina Zaharia. La individual, Ioana David s-a clasat pe locul VII.

Un argint la individual
În competiţia individuală, Rebeca Anton cu 28,250 pt. s-a clasat pe locul 2 după Laura Anitei (Iaşi) cu 30,000 pt. şi înaintea lui Iustina Coşarca (Iaşi) cu 27.400. Dintre celelalte concurente braşovene, Daria Balmuj s-a clasat pe locul 9, Raluca Lipanu pe locul 19, Mara David pe 20, Miruna Urdea pe locul 22, Mădălina Marinos pe locul 35, Ana Maria Todea pe locul 36 din cele 60 de gimnaste prezente la start.
În concursul pe obiecte două braşovence, Rebeca Anton şi Daria Balmuj a evoluat la toate finalele. Rebeca Anton s-a clasat pe locul 2 la cerc, 4 la coardă şi 6 la panglică, iar Daria Balmuj - locul 5 la cerc şi locul 7 la coardă şi panglică.
Ca urmare a rezultatelor Campionatelor Nationale pentru Cupa României care va avea loc la finalul acestui an la Bucureşti vor evolua primele 6 clasate la fiecare categorie. De la CSU Brasov vor volua ansamblul ”Mica gimnastă”, Rebeca Anton la categoria a IV-a iar Ioana David este prima rezervă la individual.