Publicat la 09 iulie 2014

România  -  Portugalia  25 - 21 (10-9)
Sala Sporturilor, Cakovac. Spectatori: 200
România: Denisa Dedu (Elena Şerban) - Andreea Pricopi 9, Gabriela Perianu 4, Bianca Tiron 3, Camelia Carabulea 2, Maria Constantinescu 2, Roxana Cârjan 2, Maria Tănăsie 1, Nicoleta Safta 1, Andreea Chiricuţă 1, Maria Zamfirescu, Maria Cicic, Laura Popa. Antrenori: Popa Seviştean - Cristian Preda.

Tinerele din echipa pregătită de antrenorul Popa Seviştean, formaţă în exclusivitate din jucătoare care evoluează în primul eşalon al handbalului intern feminin, a disputat meciul cu Portugalia din optimile de finală ale Campionatului Mondial, care se dispută în Croaţia. Formaţia lusitană, una cunoscută de tinerele noastre jucătoare, a crescut în valoare faţă de evoluţiile anterioare. În această ediţie a dispus de puternica echipă a Suediei  şi a cedat greu în compania Ungariei. Tricolorele, după perioada de tatonare din primele minute ale partidei, începând cu minutul 14, de la scorul de 5-5, au trecut la conducerea ostilităţilor  şi nu au mai cedat iniţiativa până la final. După 10-9 la pauză, la reluare, distanţa s-a mărit permanent, până la scorul final de 25-21. Ţinând seama că mai erau de disputat meciuri importante până la final româncele nu au mai forţat nota, mulţumindu-se cu victoria destul de clară. Din nou evoluţii deosebite au avut cele două jucătoare de la Corona, Denisa Dedu în poartă şi Andreea Pricopi, care cu cele 9 goluri marcate s-a dovedit din nou a fi cea mai în formă jucătoare.
Astăzi, tinerele noastre jucătoare vor avea un adversar incomod în echipa sud-coreeană, pentru a accede în careul de aşi al competiţiei. Dacă la ediţia anterioară au terminat pe locul 4, de data aceasta româncele ţintesc un loc pe podium şi de ce nu chiar titlul, aşa cum a fost la campionatele mondiale din 1995 (Brazilia) şi 1999 (China).

Celelalte rezultate din optimile de finală ale competiţiei: Danemarca - Cehia 37-23 (19-10); Coreea de Sud - Serbia 32-28 (10-15); Brazilia - Franţa 23-29 (11-16); Ungaria - Slovenia 26-20 (15-12); Norvegia - Germania 24-27 (12-13); Rusia - Suedia 31-18 (17-7).

Programul sferturilor de finală de astăzi, 9 iulie: Danemarca - Franţa; Olanda - Rusia; Germania - Ungaria şi România - Coreea de Sud.

Jocurile de clasament  9-16: Cehia - Brazilia; Croaţia - Suedia; Portugalia - Serbia şi Norvegia - Slovenia.