N-ai vrea să le superi

Autor: Buna Ziua Brasov

Publicat la 19 martie 2013

Ele sunt cele mai puternice sportive din România în culturism și fitness Sportivii români au făcut senzație la europene și mondiale în 2012

N-ai vrea să le superi Ele sunt cele mai puternice sportive din România în culturism și fitness Sportivii români au făcut senzație la europene și mondiale în 2012. S-au întors cu o sacoșă plină cu medalii și au câștigat respectul tuturor. În funcție de aceste rezultate, presa de profil a făcut și un top al culturistelor și practicantelor de fitness din România. Pe primul loc au pus-o pe Ștefania Bia (foto) (CSS 5 București) a câștigat medalia de argint la Mondialele de fitness din Polonia, la senioare. Chiar dacă este junioară și a fost la prima participare la un concurs internațională, sportiva are șanse mari să ajungă campioana mondială absolută. Pe locul doi e Chiriță Cristina, de la Farul Constanța, care a câștigat argintul la Mondialele de junioare, locul 5 la europene la senioare și locul 1 la campionatele naționale. Pe trei, Șerban Mihaela, de la clubul CS Teleorman – Alexandria: are locul 3 la Mondialele de junioare, locul 1 la Europene și locul 1 la Naționale, la senioare. Florina Cernat e o altă sportivă cu o carieră impresionantă, legitimată la CSS 5 București. În 2012 a câștigat locul 5 la Mondiale, locul 5 la Europene și locul 2 la Naționale. Pe locul 5 în acest top apare Corina Vișan are 18 ani, fiica unei foste campioane europene la culturism. Face canto la liceul de muzică și visează să cânte pe marile scene ale lumii. Corina este legitimată la CSS 5 București și are locul 4 la Mondialele de junioare, locul 3 la Europene și locul 1 la Naționale.