FOTBAL

N-a fost Dumbrăviţa, a fost Tărlungeni

Autor: George ALDEA

Publicat la 07 august 2023

FC Braşov a disputat un amical cu Ciucaş, neputând lua startul, cel puţin deocamdată, în noul sezon al ligii secunde

Cum decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Laussaune nu a venit până la startul Ligii a 2-a, FC Braşov a disputat un joc amical sâmbătă, în compania formaţiei de Liga a 3-a, Ciucaş Tărlungeni.
Băieţii lui Dan Alexa s-au impus cu 2-1 (2-1), cu goluri semnte de Ştefan Blănaru şi Andrei Lascu. Pentru echipa din Tărlungeni a reuşit să înscrie Sebastian Racz, jucător care aparţine tot celor de la FC Braşov, însă se pregăteşte cu formaţia antrenată de Ionuţ Mitroi şi Marian Cristescu.
1-0 s-a făcut încă din minutul 11, când Ştefan Blănaru a înscris simplu, din faţa porţii, după o pasă foarte bună a lui Tomislav Sorsa de pe partea dreaptă. După doar patru minute, în minutul 15, era deja 2-0. Andrei Lascu a marcat cu capul, din careul mic, după o centrare a lui Vasile Constantin. Apoi Vasile Constantin a executat bine o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, lateral stânga, însă portarul Tărlungeniului a scos bine din vinclu, de la colţul lung (min. 17). Tânărul Sebastian Racz a făcut 2-1 cu un şut la colţul lung din aproximativ 10 metri (min. 32)
Repriza a doua nu a mai fost atât de spectaculoasă ca prima, însă tot FC Braşov a făcut mai multă presiune. Vlad Marica, sigur cu portatul a şutat bine însă goalkeeper-ul a respins. Mingea a ajuns la acelaşi Marica, care însă a trimis peste poartă (min. 63). Imediat după, Alexandru Saim Tudor a şutat din interiorul careului mare, însă portarul a reţinut.
„Am arătat mult mai bine decât în celelalte jocuri, am avut ritm, am avut situaţii, jucătorii au fost foarte implicaţi. Am arătat mult mai bine decât la meciul cu Sepsi II. Una peste alta sunt mulţumit. Sunt nemulţumit pentru unele momente tratate cu foarte mare lejeritate. Pentru mine e o problem că primim gol în fiecare joc, indiferent de cum e jocul. Chiar dacă controlăm sau nu jocul, primim gol. Ce mă bucură e că echipa a arătat mult mai bine din punct de vedere fizic. Ca şi ritm a fost mult mai bine decât în ultimele două jocuri. Aşteptam verdictul, am înţeles că săptămâna viitoare se şi dă. Sperăm să fie favorabil şi să începem campionatul. Trebuie să ne întărim, am nevoie de întăriri, am promisiunea celor care se ocupă că se vor şi face. Din punctul ăsta de vedere suntem mult în urmă, suferim din cauza asta. Am pierdut doi jucători foarte importanţi, Angelov şi Chică-Roşă, jucători de atac, acolo suferim în momentul ăsta. Sperăm să ne repliem cât mai repede, dar totul depinde de verdictul TAS, cu cât e mai repede, cu atâta e mai bine. Sperăm să vină cât mai repede şi să fie favorabil”, a spus Dan Alexa la finalul meciului.

FC Braşov:  Sebastian Micu (Iulian Anca-Trip min. 60, Daniel Mutu min. 76) – Marius Burlacu (Ciprian Perju min. 46), Alexandru Dandea (Alberto Ţica min. 72), Andrei Vasu (Tudor Oltean min. 46) – Tomislav Sorsa (Bebeto Lupuleţ min. 46), Dan Spătaru (Răzvan Iorga min. 56), Rareş Lazăr (Marco Popescu min. 75), Vasile Constantin (Alexandru Tudor Saim min. 46), Daniel Dumbravă (Alex Adamcsik min. 60) – Ştefan Blănaru (Vlad Marica min. 60), Andrei Lascu (Eduard Moga min. 75).

Florin Stângă, debut cu înfrângere pe banca lui CS Tunari
CSM Slatina s-a impus cu scorul de 3-1 în deplasare, în debutul în noul sezon de Liga 2, pe terenul echipei CS Tunari, antrenată de braşoveanul Florin Stângă.
Potrivit liga2.prosport.ro, scorul a fost deschis în minutul 9, de către Valentin Alexandru, din careul mic, iar cinci minute mai târziu Alexandru Ciocâlteu a trimis din prima şi a marcat aproape sub transversală. De altfel, acestea au fost primele două goluri din noul sezon al eşalonului secund.
În minutul 55, John Mondragon a făcut 3-0, marcând cu o lovitură de cap din apropiere.
„Arsenal” a reuşit apoi să înscrie golul de onoare, prin braşoveanul Paul Mitrică, în prelungiri. Pe lângă acesta şi antrenorul Stângă, Adrian Stoian face şi el parte din lotul ilfovenilor.
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş 0-0. Csikszereda Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna 0-3, CSM Reşiţa – Unirea Slobozia 0-1, Metaloglobus Bucureşti – CSC 1599 Șelimbăr 0-1, Unirea Dej – CSM Alexandria 1-0 şi Corvinul Hunedoara – Ceahlăul Piatra Neamţ au fost alte rezultate din prima etapă a Ligii a 2-a. CS Mioveni – Gloria Buzău şi Chindia Târgovişte – CSA Steaua Bucureşti se vor juca marţi, iar CSC Dumbrăviţa nu a evoluat, aşteptând să-şi afle adversarul, între FC Braşov şi Progresul Spartac, o decizie în ceea ce priveşte decizia TAS asupra licenţei „galben-negrilor” urmând a fi anunţată în această săptămână.