FOTBAL – LIGA 1

Mutu i-a provocat lui Bergodi prima înfrângere în campionat

Autor:

Publicat la 29 august 2022

Rapid Bucureşti s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, în etapa a şaptea din Liga 1.
Partida a început în forţă, cu şutul lui Bărbuţ, urmat de execuţia lui Rondon, peste câteva minute, dar portarul a fost pe fază.
Sepsi a primit un penalty cu ajutorul VAR-ului, după o decizie care a durat peste 5 minute, iar Rondon a deschis scorul de 11 metri în minutul 21. Rapidul a egalat peste 6 minute, când Sefer a fost la locul potrivit după o greşeală a portarului.
A urmat ocazia lui Dugandzic, iar la cealaltă poartă, Ştefănescu nu a nimerit ţinta. În prelungirile primei părţi, Ioniţă a dat lovitura pentru Rapid, cu un super gol.
Repriza a doua a început cu o ocazie a Rapidului, urmată de o oportunitate a lui Ştefănescu la poarta lui Moldovan, care a respins spectaculos.
Nici Ion Gheorghe nu a avut mai mult noroc, iar apoi, portarul Rapidului a ieşit la timp şi a degajat din faţa lui Bărbuţ. Giuleştenii au mai avut apoi o ocazie bună, când Papeau a făcut ce a vrut cu Dimitrov, însă Dugandzic nu l-a putut bate pe portar.
Pe final, şutul lui Onea a trecut peste poartă, iar ultima şansă le-a aparţinut covăsnenilor, prin Golofca. Astfel, Sepsi - Rapid s-a terminat 1-2, iar giuleştenii i-au provocat prima înfrângere trupei lui Bergodi şi au trecut din nou pe primul loc, provizoriu.