banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8666 - 22 mai 21:57

Muncitorii au reapărut pe şantierul Centrului de reeducare a urşilor din Postăvarul

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 14 august 2025

Muncitorii au reapărut pe şantierul Centrului de reeducare a urşilor din Postăvarul

Suspendate o perioadă, din cauza unui constructor care nu a reuşit să îşi onoreze obligaţiile contractuale, lucrările la „Complexul pentru îngrijirea, reabilitarea şi protecţia ursului brun” au fost reluate în luna iunie, după ce Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt a organizat o nouă licitaţie. 
Noul constructor este unul serios, iar până în 12 august a reuşit să instaleze peste 800 de metri de gard, din cel aproximativ 6 kilometri prevăzuţi în proiect. De asemenea, a fost construit punctul de transformare, dar şi o parte a reţelelor electrice şi de comunicaţii. 
De altfel, lucrările au fost verificate în teren de primarul Braşovului, George Scripcaru, care a precizat că prin realizarea acestei investiţii vor fi puşi în siguranţă atât oamenii, cât şi urşii. 
„Centrul ocupă o suprafaţă de La acest complex vom ţine urşii-problemă. De asemenea, va exista şi posibilitatea ca unele exemplare să fie reeducăm, apoi să îi eliberăm în mediul lor natural. De asemenea, aici se vor putea desfăşura activităţi educaţionale şi de cercetare. Urşii care vor fi aduşi aici cred că vor fi mulţumiţi, la fel şi noi”, a declarat primarul Braşovului.  

Investiţie de peste 6 milioane de lei 
Centrul de reabilitare a urşilor se construieşte în Valea Timişului şi se va întinde pe o suprafaţă de 61,18 hectare aparţinând municipiului Braşov şi administrat de partenerul din proiect Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt. Capacitatea acestui centru va fi de aproximativ 100 de exemplare, iar aici vor fi aduşi pui de urs, ursoaice cu pui şi masculi maturi, care creează probleme în zonele locuite şi nu mai pot fi relocaţi, din cauza comportamentului deviant.  
Complexul va ocupa o suprafaţă de aproximativ 62 de hectare, iar lucrările de amenajare costă 6.102.052 lei, fără TVA. Complexul va include mai multe zone, una pentru carantină, una pentru femelele cu pui, una pentru masculii maturi şi una pentru urşii ce urmează a fi reeducaţi. De asemenea, complexul va include şi o clinică veterinară, dar şi un observator din care turiştii pot admira animalele în siguranţă. 
Investiţia face parte dintr-un proiect derulat de Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, în parteneriat cu Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt, Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva şi Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură „Marin Drăcea” – „Implementarea planului naţional de acţiune pentru conservarea populaţiei de urs brun din România”.

Prima inaugurare a şantierului a fost făcută în anul 2024 
Primele lucrări la acest complex au început în primăvara anului trecut, iar atunci şantierul a fost vizitat de fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet. La începutul acestui an, constructorul stabilit în urma unei licitaţii din luna noiembrie a anului 2023 a fost concediat, după ce a realizat o mică parte a lucrărilor prevăzute în grafic. Contractul pentru finalizarea lucrărilor a fost semnat în 20 mai, cu o firmă din Ploieşti.


 

+4 -2

Comentarii

'Nutiu olimpiu'

2025-08-17 14:22:06


'Pentru urși aveți bani ?\nAlte investiții sunt tăiate,iar in CASS luați de la toți necăjiții.'

'ion'

2025-08-15 20:43:20


'Atata loc liber,propunem si un amplasament de corturi pentru Primarii,sefi de consilii judetene, care au de facut munca voluntara, Cancescu,Coliban.Buzatu,Oprea V. se aduna o echipa frumoasa de Expertii cu URSU BRUN.'

'VAX POPULI'

2025-08-15 08:50:55


'Reeducare ??! Baiat rau,Mos Martin,asta ! Da\'... draga STAT ROMAN CRIMINAL, esti sigur ca e vorba de reeducare,ci nu de INCARCERARE ? Ca te stim ca esti maestru la disciplina asta.Nu de alta,da\',ai grija ca cu Mos Martin nu o sa-ti mearga si apoi iar o s-o inspaimanti pe Oana,nume de cod Iguana,la Stirile de la Ora 5.Si apoi,iar o sa te-ncingi.'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie