FOTBAL - LIGA 1

Multe goluri şi rezultate surpriză în startul ultimei runde a turului

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 08 decembrie 2014

Ultima etapă a campionatului primei ligi la fotbal a început cu rezultate surpriză, dar şi cu multe goluri.
Stegarii au pierdut în premieră la Mediaş, acolo unde viitorul antrenor Duşan Uhrin jr. s-a aflat în tribună. În al doilea meci al rundei, Viitorul Constanţa, după 7 runde  fără înfrângere, pierde pe propriul teren în faţa bucovinenilor.
Cu acest prilej  îşi face debutul pe prima scenă, la puţin peste 16 ani, Ianis Hagi, marea speranţă a fotbalului. Sub Pietricica, nemţenii pierd la scor de de tenis în faţa „universitarilor” clujeni, ai căror fani cu o etapă înainte cereau demisia antrenorului George Ogăraru. În meciul necăjitelor din subsolul clasamentului, Pandurii a învins o apatică şi modestă formaţie rapidistă, care deţine „lanterna roşie” a ediţiei de campionat.
Deşi gorjenii au învins, Petre Grigoraş şi-a ţinut promisiunea de  demisiona. Încă un antrenor părăseste banca tehnică, situaţie în care au rămas neclintiţi numai 3 tehnicieni, Gâlcă, Grozavu şi Şumudică.
Bomba etapei şi cu siguranţă, momentan a campionatului, este scorul cu care a pierdut Dinamo la Giurgiu, 1-6! Este al doilea scor al ediţiei, după acel 6-0 cu care în etapa IV  Steaua a câştigat cu Pandurii, totodată fiind cel mai mare scor după cel cu care a pierdut Dinamo în martie 1958, cu Ştiinţa Timişoara cu 2-6, pe propriul teren.

Ex-braşovenii Hadnagy şi Batin, i-au stricat debutul lui Ianis Hagi!
Viitorul Constanţa  -  FC Botoşani   1-2 (1-1)

Au marcat: Florin Tănase (17) / Atilla Hadnagy (3), Paul Batin (80).
La numai 16 ani şi 2 luni, Ianis Hagi a debutat pe prima scenă a fotbalului unde a evoluat patru minute. Un debut  ca un cadou de Moş Nicolae făcut de „rege” talentatului său fiu. Revenind la meci înfrângerea tinerei echipe vine după ce 7 partide consecutiv nu a cunoscut vreun eşec, pe când bucovinenii doreau să confirme ascensiunea de formă care au urcat-o în zonele înalte ale ierarhiei. Un joc echilibrat în care foştii stegari Atilla Hadnagy şi Paul Batin, au marcat pentru cele trei puncte.

Scor mai puţin întâlnit şi problemele nemţenilor se acutizează
Ceahlăul Piatra Neamţ  -   Universitatea Cluj  0-6 (0-3)

Au marcat: Valentin Lemnaru (27 şi 71 ambele din pen.), Justin Mengolo (45+2, 45+5, 61) Răzvan Gorea (83 out.).
Meciul începuse bine, ambele echipe căutau breşe pentru a marca, dar în min. 26, portarul nemţean Nicolae Calancea  a fost eliminat pentru un fault ca ultim apărător şi echilibrul s-a rupt decisiv. Lemnaru a înscris din penalty şi din acel moment a început dezastrul echipei gazde, dezastrul pe care Florin Marin nu l-a putut opri. Oaspeţii domină insistent şi golurile vin în cascadă iar Justin Mengolo face hat-trickul, cu două goluri pe final de primă repriză în numai două minute. Finalul este cu un nou penalty şi un autogol. Cu această înfrângere nemţenii au ajuns la un -10 la adevăr, iar „universitarii” au cucerit o victorie care i-a ridicat peste linia de demarcaţie.

Grigoraş s-a despărţit de Pandurii cu o victorie!
Pandurii Tg.Jiu  -  Rapid Bucureşti   2-0 (1-0)

Au marcat: Mihai Roman (15), Deyividat Matulevicius (87).
Aflate jos în clasament, cele două combatante au căutat cu disperare cele trei puncte puse în joc. Gorjenii au fost mai pragmatici, au înscris după primul sfert de oră prin Mihai Roman  cu un şut din întoarcere la colţul lung. Rapidiştii în prima repriză nu au avut nici un şut pe poartă pentru ca în min. 54, Emil Dică să irosească un penalty, ratând astfel egalarea. Tabela se închide în minutul 87, atunci când Matulevicius  la o centrare de pe flancul drept  înscrie pentruj 2-0 din 6 metri. La final, Petre Grigoraş şi-a anuntat plecarea de la echipă de comun acord cu conducerea clubului.

Umilinţă de ziua lui Dănciulescu!
Astra  Giurgiu  -   Dinamo Bucureşti  6-1 (4-0)

Au marcat: Constantin Budescu (17), Seto (20), De Amorim (30), Oros (16), Alibec (69)
Este suficient să urmărim caseta tehnică a partidei pentru a ne da seama de umilinţa la care a fost supusă formaţia dinamovistă. Astralii au avut  19 şuturi în direcţia porţii faţă de numai 8 ale dinamoviştilor. Astra a şutat de 13 ori pe poartă, faţă de cele 4 şuturi ale bucureştenilor,  iar în prima repriză, în care giurgiuvenii au condus cu 4-0, au avut un singur şut pe poartă. Cu o posesie de 55%, Astra a dominat copios partida iar scorul dezastruos poate fi un semnal de alarmă pentru obiectivul câinilor. Din păcate, a fost un cadou otrăvit la aniversarea celor 38 de ani ai antrenorului Ionel Dănciulescu, care aşteaptă eventuala înscăunare a lui Dan Alexa pe bancă, în locul său.