Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 30 iulie 2018
Un motociclist și-a pierdut viața, joi seară, după ce a fost izbit de o mașină condusă de o șoferiță din Brașov.
Bărbatul de 64 de ani conducea regulamentar și a fost acroșat de o tânără de 20 de ani, care nu i-a acordat prioritate la intersectia străzilor Pe Tocile și Căpitan Ilie Birt.
Motociclistul a fost transportat la spital, dar medicii nu i-au mai putut salva viața. Polițiștii brașoveni au deschis dosar penal sub acuzația de ucidere din culpă.
D-le Primar
2018-07-30 16:37:11
De ce se permite inscrierea masinilor in circulatie , fara sa se ceara dovada prin care solicitantul sa ateste ca detine un loc de parcare ? Asa cum un om are un domiciliu, asa si o masina sa aiba locul ei de parcare. Se poate un raspuns s-au nu cititi acest ziar online ? Problemele cetatenilor nu va intereseaza, asa e ? Dovediti contrariul.
feldefel
2018-07-30 14:41:58
1. Si tu esti un geniu; ce ai vrea "eu"-le ? Vad ca-ti pare normal sa-ti parchezi masina pe trotuar, fara taxa, iar noi sa ocolim pe strada . In consecinta, du-ti rabla si parcheaz-o unde-i este locul (platit ). 2. Daca soferita are 20 si nu 60 de ani, are vreo relevanta ? 3. Consiliera primariei care circula zilnic pe acolo nu a constatat nereguli, altfel ar fi fost luate masuri, cred .
eu
2018-07-28 13:01:21
era problema de timp pana sa se intample nenorocirea. legatura dintre cele 2 strazi este mai mult decat lipsita de vizibilitate de cand geniile de la serviciul parcari, primarie, sistematizarea circulatiei si alte autoritati (tot unul si unul pe acolo) au hotarat sa umple Ilie Birt de elemente care sa blocheze parcarea partial pe trotuar. in consecinta se parcheaza pe partea carosabila, din 2 benzi de circulatie ramane libera una iar oglinzile care sunt montate in zona pentru asigurarea vizibilitatii induc in eroare, fiind ori prost reglate, ori prost construite. ele distorsioneaza puternic imaginea, fiind imposibil sa apreciezi distanta la care se afla autoturismul.
Duminică, 14 iunie, în intervalul 19.00 - 22.00, poliţiştii din Săcele au organizat o nouă razie preventivă în oraş. Acţiunea, care s-a concentrat pe cartierele Gârcini şi[...]
2026-06-16 citeste mai multLuni, 15 iunie, în jurul orelor 17.00, traficul rutier a fost blocat pe o bandă de mers, pe DN1, la ieşirea din localitatea Codlea către municipiul Făgăraş, ca urmare a producerii unui accident[...]
2026-06-16 citeste mai multMinisterul Afacerilor Interne (MAI) avertizează populaţia cu privire la o nouă metodă de fraudă cibernetică prin care infractorii încearcă să obţină datele cardurilor bancare. Sub identitatea[...]
2026-06-16 citeste mai mult15 iunie, ora 10.00, orei 10.00, strada Nisipului 38
2026-06-16 citeste mai multEchipa montană a Jandarmeriei Brașov a dus, cu onoare și mândrie, drapelul național pe două vârfuri de 6.088 m și 5.442 m din Anzii Cordilieri. „Greutățile și dificultățile[...]
2026-06-16 citeste mai mult
Eu
2018-08-03 00:40:15
Bun, bun... Deci consiliera primăriei circula zilnic pe-acolo... Feldefel, ești f bine informat și foarte agresiv când cineva are de comentat de adm publica locala. Greșesc sau am dat de un postac? Și acum, ca să îți explic mai pe înțelesul tău. Pt rablele alea plătesc o groaza de impozite, taxe, etc. Și din salariu la fel. Și pt locuință, tot asa. Evident, am și pretenții pt asta, nu? Macar niște oglinzi corect reglate. Ref la celalalt comentariu, nu pot spune decât ca la agramați nu am ce răspunde. Întâi sa învețe regulile de a a ale gramaticii lb romane, apoi putina logica. Și după toate astea, mai vb.