FOTBAL - C.M. BRAZILIA

„Mondialul” brazilian, în faţa ultimelor echipe calificate în „sferturi”

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 01 iulie 2014

Turneul final al campionatului mondial din Brazilia şi-a desemnat şase din cele opt echipe ce vor evolua  în sferturile de finală. Din cele patru  meciuri ale optimilor, două s-au încheiat  după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, Brazilia calificându-se  în faţa statului Chile iar Costa Rica în faţa Greciei. Meciurile 5 şi 6 s-au disputat aseară după încheierea ediţiei. Ultimile partide ale optimilor au loc în această seară la Sao Paulo şi Salvador.

Batavii au suferit până au reuşit victoria
Olanda  -  Mexic  2-1
(Wesley Sneijder 88, Jan Huntelaar 94-pen./ Giovani dos Santos 48).
Meciul s-a disputat la Fortaleza, pe o căldură sufocantă, care a şi necesitat două pauze de hidratare de câte 3 minute. Mexicanii au condus timp de 50 de minute, dar pe final s-au recunoscut învinşi de o formaţie care şi-a adus aminte că este vicecampioana ediţiei precedente. Mexicanii au înscris (48) prin Giovani dos Santos cu un şut din marginea careului. Batavii au crezut până în ultimul moment că pot  învinge şi în cele din urmă au reuşit. Sneijder  a finalizat de la 16 metri, 1-1 (88), iar Huntelaar a transformat un penalti la faultul asupra lui Robben )90+4) şi a trimis Olanda în sferturile de finală.

Grecia a egalat în prelungiri, dar a pierdut meciul la penalty-uri
Costa Rica  -  Grecia  1-1 ( 6-4 l.d.)
Ruiz (53) / Socratis (90+1).
Costaricanii, învingătorii campionilor mondiali în grupă şi-au continuat drumul spre sferturile de finală în prelungiri şi apoi după executarea loviturilor de departajare. Au înscris primii (53)  prin Bryan Ruiz care a marcat de la limita careului pentru a fi egalaţi în primul minut de prelungire prin golul lui Sokratis, atunci când sud-americanii erau în inferioritate numerică, după eliminarea lui Duarte (67). La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până la 3-3 moment în care Campbella înscris iar Gekas a ratat, executia lui Umana stabilind departajarea şi trimiterea costaricanilor în sferturile de finală.

Greu pentru elveţieni contra lui Messi şi Aguerro
Argentina  -  Elveţia

Dubla campioană mondială  din 1978 şi 1986, finalista din 1990, Argentina  a încheiat disputele din grupă cu punctaj maxim. Lionel Messi, jucătorul emblematic al echipei a înscris câte un gol în primele două meciuri şi două la ultimul, fiind unul dintre artizanii celor trei victorii. Ocupantă a locului 5 în ierarhia FIFA se confruntă astăzi, cu reprezentanta Ţării Cantoanelor, Elveţia.

Ultima „optime” se joacă pe „Fonte Nova” din Salvador
Belgia - SUA

Pe stadionul Fonte Nova din Salvador are loc ultimul meci al fazei optimilor de finală, disputa dintre noua formaţie belgiană şi cea a Statelor Unite, o confruntare care poate confirma preferinţele lui Marc Wilmots pentru tinerii care pot răsturna orice calcul. „Dracii roşii” sunt la a 12 prezenţă la un turneu final, dar la prima evolutie cu o tânăra echipă. Belgienii au terminat cu punctaj maxim grupa H, trecând cu 2-1 de Algeria, echipă cu care s-a calificat înb optimi şi cu 1-0 cu Rusia şi Coreea de Sud. Ocupantă a locului 11 în ierarhia FIFA, Belgia, are o singură performanţă deosebită, un loc 4 în Mexic 1986, iar la ultima ediţie, cea din Africa de Sud nu s-a calificat. Statele Unite, aflată la a 10-a prezenţă la un turneu final, are o semifinale la prima ediţie, cea din 1930 şi un sfert de finală în 2002, în Asia. La acest turneu final, „yankeii” au dispus de Ghana, 2-1, au fost egalii Portugaliei, 2-2 şi au cedat Germaniei, 0-1,meci în care nord-americanii nu au trimis nici un şut pe poartă.