Editia 8168 - 23 apr 09:13

FOTBAL- C.M. BRAZILIA

Mondialul brazilian a ajuns în faza sferturilor de finală

Publicat la 04 iulie 2014

Ediţia XX-a a Cupei Mondiale a ajuns în faza sferturilor de finală. Disputele din optimi au fost animate, faţă de ediţia anterioară. Din cele opt confruntări, trei s-au încheiat după prelungiri, iar alte două după loteria penaltiurilor.În ediţia anterioară, doar două partide din aceeaşi fază au ajuns în prelungiri. Până la această fază, în cele 56 meciuri  s-au înscris 154 goluri, cu o medie deosebit de bună de 2,75 goluri/meci. Cel mai bun atac s-a dovedit a fi cel al Olandei, cu 12 goluri marcate şi surprinzător, urmată de Columbia cu 11 reuşite.

Astăzi şi mâine, bătălia greilor fotbalului
Astăzi şi mâine, au loc  meciurile din sferturile de finală în care sunt angrenate cele mai valoroase  echipe ale momentului. Primele care  intră în luptă sunt Franţa şi Germania, două reprezentative care au activ titluri mondiale. Echipa din Hexagon cu titlul câştigat în 1998 iar Germania cu cele trei titluri din 1954, 1974 şi 1990, ocupanta locului doi în erarhia FIFA. În al doilea meci, gazdele braziliene umblă după al 6-lea titlu, după cele cinci anterioare  şi primesc replica unei surprinzătoare formaţia a Columbiei neînvinsă după consumarea  primelor 4 partide. Mâine, pe „Mane Garinchia” din capitală, „pumele” vor primi replica „dracilor roşii” puşi pe fapte mari, iar rezultatul poate constitui pentru unii drept o surpriză. Sferturile se vor încheia mâine seară la Salvador cu disputa dintre vicecampioana Olanda vs Costa Rica.

Aproape ca o finală
Franţa   -  Germania

Astăzi de la ora 19 pe Maracana din Rio se vor confrunta două  formaţii care au acelaşi obiectiv, titlul. Cele două echipe, Franta şi Germania s-au mai întâlnit la turneele finale de-a lungul timpului, odată cu victoria „cocoşilor” la turneul suedez din 1958 când au jucat pentru finala mică, 6-3 (3-1). Alte două meciuri au revenit nemţilor ambele în semifinale, la mondialul Spaniol din 1982 cu victoria cu 5-4 după prelungiri şi în 1986  cu 2-0 (1-0). La acest turneu final, Germania după ce a câştigat grupa G, cu o remiză cu Ghana 2-2 şi două victorii, 4-0 cu Portugalia şi 1-0 cu SUA, a avut serioase probleme în optimi cu Algeria, pe care a depăşit-o după prelungiri. Francezii la rândul lor  au terminat pe primul loc grupa E, cu o remiză cu Ecuador în ultima rundă (0-0) şi două victorii nete, 5-2 cu Elveţia şi 3-0 cu Honduras, după care a învins Nigeria în optimi. După eşecul asumat în anterioara ediţie din Africa de Sud,  „le bleus” este decisă ca de această dată să pătrundă în careul de aşi ai campionatului. În tabăra Mannschaftului se vehiculează ideea „Low, câştigi titlul sau pleci”.

Columbiei îi va fi greu să elimine ţara gazdă
Brazilia - Columbia

Luiz Felipe Scolari a revenit la cârma echipei braziliene după 10 ani, cu speranţa de a readuce titlul mondial.Team-ul din Ţara Cafelei are o apărare beton, Dani Alves - David Luiz - Thiago-Marcelo, iar Neymar tinde să fie declarat jucătorul numărul unu al turneului. Are deja patru reuşite, dar speră la mai mult. Turneul final l-a început cu un cadou din partea „fluieraşilor” în meciul cu Croaţia, a mai făcut o remiză cu Mexicul pentru a învinge la scor Camerunul. În optimi, Brazilia a trecut de Chile la loteria penalty-urilor pentru a ajunge ca în sferturi să se confrunte cu o formaţie surprinzătoare, cea a Columbiei, neînvinsă în cele patru meciuri disputate. Meciul are loc astăzi de la ora 23 la Fortaleza. Dacă din echipă lipseşte Falcao, accidentat şi lăsat acasă, acesta este deosebit bine substituit de James Rodriguez, cel care conduce în clasamentul golgeterilor cu 5 reuşite. Dacă Selecao nu va ajunge la forma pe care o preconizează Scolari, acestora le va fi greu de a spera pentru semifinale pentru că formaţia columbiană revenită în elită după 16 ani de absenţă să spargă tiparele şi să ia faţa titratei reprezentative braziliene.