Editia 8166 - 19 apr 04:01

Momentan, atât se poate

Publicat la 11 octombrie 2010

Dinamo Municipal Brașov - ”U” Transilvania Cluj 26-30 (13-12) Sala Sporturilor: Dumitru Popescu Colibaș din Brașov. Spectatori: 150. Dinamo: Dănuț Drenceanu (Paul Botaș)-Mihai Cojocea 6, Alin Bosneac 5, Cosmin Capotă 4, Dorin Purcărea 3

Dinamo Municipal Brașov - ”U” Transilvania Cluj 26-30 (13-12) Sala Sporturilor: Dumitru Popescu Colibaș din Brașov. Spectatori: 150. Dinamo: Dănuț Drenceanu (Paul Botaș)-Mihai Cojocea 6, Alin Bosneac 5, Cosmin Capotă 4, Dorin Purcărea 3. Sebastian Bota 3, Dorin Dragnea 2, Florin Baican 2, Antrenor: Eliodor Voica. ”U” Cluj: Răzvan Szopka (Tudor Stănescu)-Alin Bondar 7, Andrei Grasu 6, Răzvan Vlad 5, Radu Lazăr 4, Alexandru Mustețea 4, Mihai Bogdan 3, Doru Hagiu 1, Cristinel Burcă, Ionuț Mincan. Antrenor: Constantin Ștefan. Arbitri: Bogdan Dordea-Andrei Zauleț (Sibiu). Meci deosebit de încrâncenat, disputat în viteză, în care formația de pe Someș a venit decisă să obțină toate punctele puse în joc. În timp ce clujenii se prezentau după o victorie la scor în compania celor din Gorj, tinerii brașoveni după o înfrângere în fața bucovinenilor. Partidă a avut două perioade distincte. O primă parte în care s-a mers cap la cap, cu avantaj de unul sau două goluri de o parte sau de alta și o repriză secundă în care au abundat greșeli elementare. Brașovenii fără Bogdan Voica, un handicap greu de surmontat (a fost suspendat 2 etape) dar și cu unele decepții de la unii jucători care au evoluat sub potențialul de care sunt capabili. La vestiare s-a intrat cu un gol mai mult pentru gazde și se spera ca în repriza secundă diferența să se mărească. Nu a fost așa pentru că începând din minutul 45 de la scorul de 19-19, în tabăra gazdelor au început să apară greșelile neprovocate și coroborate cu unele greșeli ale cuplului de arbitrii sibian au permis oaspeților să se detașeze. În min. 52 Dragnea este eliminat gratuit, aspect de care a profitat imediat echipa clujeană. Acesta a fost un exemplu. Dar și precipitarea gazdelor în fazele de atac, în care nu au mai avut răbdarea să ducă atacul până la finalizare, s-a aruncat aiurea și experiența oaspeților, conduși foarte bine de fostul brașovean, Alin Bondar au permis ca în minutul 58 studenții să aibă un avantaj de patru goluri (25-29) suficient pentru victorie. Pentru brașoveni urmează un meci dificil la Odorhei, dar cu Bogdan Voica în echipă se speră la o evoluție superioară.