Editia 8166 - 19 apr 15:21

„Mister” a pus tunurile pe Edi Iordănescu

Autor:

Publicat la 14 sepembrie 2023

Cornel Dinu (foto) a lansat noi atacuri în rafală la adresa lui Edi Iordănescu, chiar şi după România – Kosovo, scor 2-0, din preliminariile EURO 2024. Fostul internaţional român a dat de pământ cu selecţionerul tricolorilor. „Procurorul” a pus tunurile pe Edi Iordănescu, cu toate că România a reuşit să se menţină pe locul secund în grupa I. Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3 al meciului care a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. „Am văzut că se vorbea de destin, de felul în care de fiecare dată trebuie să ne chinuim ca să câştigăm în ultimii 2 ani de când a venit Edi la echipa naţională. Am văzut că a avut o replică la meciul celălalt interesantă, un fel de parafrazare a lui Cioran. Cioran spunea la Paris: «Nenorocul e destinul nostru». Iar el spune: «Destinul nostru e să ne chinuim». Măi Edi, stai puţin, nu e chiar destinul nostru. În fotbal tu ne chinui pe noi de vreo doi ani. Nu are nicio legătură cu destinul neamului românesc.  Cel care ne chinuie eşti tu! Nu am pierdut 5 jocuri în seria asta care aduce foarte mult cu cea din 2016 a lui tăticul lui, cu Grecia, Irlanda, cu Feroe, cu Ungaria şi Finlanda şi nu am reuşit să ne calificăm. Era la fel şi uşoară atunci. În 2016 aveam şi echipă mai bună decât acum”, a declarat Cornel Dinu la fanatik.ro.