Editia 8171 - 26 apr 00:41

Medieşenii câştigă datorită unei vechi „reţete” brevetate acolo, penalty inexistent!

Publicat la 07 sepembrie 2015

Gaz Metan Mediaş - Unirea Tărlungeni 2-1 (1-1)
Stadion „Gaz Metan”, Mediaş, spectatori: 1500
Pentru Unirea a înscris:  Bucur (45)
Unirea: Dănălache- Vlăsceanu, Forika, Şerban, Burlacu - Monea (60 Vasiloi), Minciună (65 Liviu Nicolaie), Dâlbea, Bucur (70 Păduraru) - Cioinac, Coman. Antrenor: Dan Bona.

Un nou meci al Unirii în care băieţii lui Bona au evoluat bine, au avut nenumărate ocazii de a marca, dar au ratat ca în curtea şcolii, iar „fluieraşul”! şi-a dat din nou în petec. „Uniriştii” s-au dovedit din nou lipsiţi de şansa obţinerii celor trei puncte puse în joc, unele meritate după aspectul jocului. Unirea a avut un început slab şi în min. 2 Băjenaru de la gazde trimite o torpilă de la 18 metri şi înscrie la colţul lung fără ca Dănălache să aibă replică. Golul i-a trezit pe oaspeţi la realitate şi impulsionaţi de pe margine de antrenorul Daniel Bonsa, au trecut la cârma jocului. În min. 17, Coman trimite puternic din careu dar portarul respinge cu greutate în ultimă instanţă. Peste numai trei minute este rândul lui Dâlbea să şuteze din careu dar goalkeeperul gazdelor respinge din nou. În min. 30, Monea ajunge în careu şi are oportunitatea de a egala dar şutul lui spre poarta goală trece peste transversală. După alte cinci minute, Dâlbea  din 6 metri, trimite pe lângă buturi. Insistenţa  oaspeţilor se concretizează în min. 45, când la centrarea lui Vlăsceanu, Bucur reia la colţ lung şi egalează, 1-1. La reluare, oaspeţii au avut din nou un sfert de oră deosebit de bun dar ineficient, după care inexplicabil echipa face un pas înapoi permiţând gazdelor să preia controlul, iar arbitrului să acorde în min. 80 un penalty inexistent din care medieşenii şi-au trecut în cont victoria, 2-1.

„Inexplicabil, jucăm bine dar pierdem”
Antrenorul Daniel Bona (foto) s-a arătat la finalul partidei din nou dezamăgit de rezultatul final. „Pentru a doua oară consecutiv jucăm bine dar pierdem. Ce folos că lumea ne laudă felul cum jucăm în teren, dar punctele încă nu s-au legat de noi. Dacă mai puţin dureros este acest frezultat în faţa principalei candidate la promovare încă avem pe conştiinţă meciul din prima etapă pe care l-am pierdut nemeritat. Dacă atunci am fost privaţi de penalty-uri care ni se cuveneau, de data aceasta am pierdut meciul printr-un  penalty inexistent. Este păcat că în continuare în fotbalul românesc în multe momente arbitrii stabilesc învingătorii”.